Type to search

Zdrowe nawyki żywieniowe- recepta na dobre samopoczucie

Nie zawsze do końca uświadamiamy sobie to, jak istotne jest dbanie o swój organizm od wewnątrz- chociażby poprzez odpowiedni sposób odżywiania się. Nie bez przyczyny czasem mówi się o tym, że jesteśmy tym, co jemy.

Przyjmowana przez nas żywność może nam dawać energię do działania, wspierać naszą odporność i korzystnie wpływać na nasz wygląd zewnętrzny.

Analogicznie, niezdrowa dieta może powodować ospałość, apatię, problemy z koncentracją, dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz krwionośnego, a także może powodować nadwagę lub też otyłość.

Nie zawsze trzeba przechodzić na restrykcyjną dietę, żeby naprawdę mocno wpłynąć na poprawę jakości swojego życia. Wystarczy przyjrzeć się z bliska swoim nawykom żywieniowym i zmienić kilka drobnych kwestii.

Zdrowe odżywianie to zdrowe podejście do życia

Zdrowe nawyki żywieniowe- recepta na dobre samopoczucie

To, w jaki sposób się odżywiamy stanowi jeden z elementów naszego stylu życia. Dlatego też pierwszym dobrym nawykiem będzie rozsądne wybieranie miejsc, w których jadamy w momencie, kiedy chcemy zjeść coś na mieście.

Mamy do wyboru dania kuchni fast food, ale też do naszej dyspozycji bardzo często pozostają różnego rodzaju kuchnie tematyczne, kuchnia domowa czy nawet sushi.

Chcąc przejść na zdrowe odżywianie przede wszystkim warto świadomie analizować to, co trafia na nasz talerz i dokonywać mądrych wyborów.  Ważne jest, aby dieta była zbilansowana, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białka roślinne i zwierzęce oraz zdrowe tłuszcze.

Unikanie przetworzonych, wysokokalorycznych i nasyconych tłuszczów, a także ograniczenie spożycia soli i cukru, jest kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia i uniknięcia wielu chorób. Ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości wody i unikanie alkoholu oraz palenia papierosów.

To, co pijemy ma ogromne znaczenie

Czasem zaskakujące może być dla nas to, że jedna szklanka napoju może mieć w sobie więcej cukru i niezdrowych kalorii od batona czy nawet czekolady. A jednak- jest to możliwe. Dlatego też kluczowe jest odstawienie niezdrowych napojów kolorowych, które najczęściej mają w sobie naprawdę ogromne ilości cukru, a tym samym przyczyniają się do miażdżycy naczyń krwionośnych i różnego rodzaju chorób serca.

Chcąc jednak wiedzieć, jak się zdrowo odżywiać nie możemy zapominać o tym, że zdrowe odżywianie to także picie sporych ilości płynów- najlepiej wody niegazowanej. Dla osoby dorosłej powinno to być nawet 2 l dziennie.

Wodę warto zabierać ze sobą wszędzie wyrabiając sobie tym samym nawyk częstego jej picia. Odwodnienie daje o sobie znać poprzez ból głowy, zawroty, kołatanie serca, a jeśli od dawna pijemy jej zbyt mało- może się to negatywnie odbić na kondycji naszej skóry.

Jak jeść, aby nie być głodnym?

Przyjmuje się, że kolejnym, bardzo zdrowym nawykiem jest jedzenie co około 3 godzinny, tym samym nie dopuszczając do tego, aby pojawił się u nas napad wilczego głodu. Tak naprawdę, ani głodzenie się ani przejadanie się nie jest dobre dla naszego organizmu.

Najlepiej jest jeść więc mniej- ale częściej. Jeśli nie do końca mamy pomysł na to, co powinniśmy jeść- pomocna może się okazać wizyta u dietetyka. Dobrze skomponowany jadłospis to recepta na dobre samopoczucie we własnym ciele.

Jeśli natomiast jest nam trudno zachować odpowiednie odstępy pomiędzy posiłkami- zwróćmy uwagę na to po jakie przekąski sięgamy najczęściej. Być może warto zamienić czipsy i słone paluszki na owoce i warzywa?

  Od czego zacząć układanie planu treningowego w domu
Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)