Type to search

Trampolina fitness do domu — jaką trampolinę do ćwiczeń wybrać?

Trampolina to nie tylko doskonały gadżet do zabawy dla dzieci, ale także świetny przyrząd do ćwiczeń dla dorosłych. Skakanie pozwala spalić naprawdę sporo kalorii, a miękkie podłoże nie obciąża tak bardzo stawów skokowych. Posiadanie takiego sprzętu daje mnóstwo możliwości treningu w zaciszu domu. Zobacz, jaką trampolinę najlepiej wybrać!

Trampolina do ćwiczeń w domu – jakie są zalety jej posiadania?

Skakanie na trampolinie w domu to nie tylko świetna zabawa, ale także duży wysiłek fizyczny. Podczas jednego 15-minutowego treningu możesz spalić nawet 250 kcal! Nie dość, że trampolina pomaga redukować poziom tkanki tłuszczowej, to dodatkowo pozytywnie wpływa na kondycję, wzmacnia i uelastycznia mięśnie brzucha, ramion i nóg, a także zwiększa wydolność i zgrabny wygląd całego ciała.

Trampolina fitness do domuPrzede wszystkim jednak skakanie na trampolinie przynosi mnóstwo radości i podobnie jak każdy wysiłek fizyczny, podnosi poziom endorfin w organizmie. Wpływa więc nie tylko na ciało, ale również na umysł. Dobrze jest czasem wyskakać stres i nerwy, aby zejść z podestu wyciszonym i pozytywnie zmęczonym!

Trampolina – na co zwrócić uwagę przed i podczas zakupu?

Zanim zdecydujesz się na zakup trampoliny do domu, zwróć uwagę na to, czy w ogóle masz na nią miejsce. Dobrze jest ustawić ją tak, by nie stykała się z innymi meblami czy ścianą – twoje skoki mogą wywoływać tarcie, które w rezultacie spowoduje zniszczenia.

Jeżeli już uda ci się określić, ile miejsca możesz na to przeznaczyć, zacznij szukać rodzaju trampoliny. Oczywiście podstawowym kryterium podziału jest przeznaczenie sprzętu. Wówczas wyróżniamy trzy rodzaje:

  • trampolina dziecięca – przypomina nieco wersję ogrodową, ale w miniaturze, jest zazwyczaj osiatkowana, by chronić bawiące się maluchy przed bolesnym upadkiem,
  • trampolina fitness – zwykle sprzedawana w zestawie z uchwytem ułatwiającym utrzymanie równowagi i odpowiedniej pozycji, nadaje się do użytkowania w domu,
  • trampolina ogrodowa – zwykle największa, specjalnie osiatkowana dookoła.

Typowo do ćwiczeń nad kondycją i zgrabną sylwetką w domowym zaciszu dedykowane są trampoliny fitness. Duży wybór trampolin do ćwiczeń znajdziesz m.in. tu: https://www.empik.com/sport/sprzet-fitness/trampoliny-fitness,41170108,s.

Trampolina fitness z uchwytem – doskonała do treningu

Jakiś czas temu treningi na trampolinie stały się niezwykle modne. Nic dziwnego! Skakanie doskonale wpływa na spalanie tłuszczu, pozwala szybko osiągnąć wymarzone rezultaty sylwetkowe, a także niesie mnóstwo śmiechu i radości.

Dzięki rosnącej popularności zwiększa się także ilość filmików instruktażowych i gotowych treningów do obejrzenia w Internecie – możesz więc bez problemu trenować w domu wraz z profesjonalistami.

Zanim wskoczysz na podest, rozgrzej stawy skokowe, kolana, biodra, by zminimalizować ryzyko powstania kontuzji. Kiedy już to zrobisz, możesz wybierać spośród wielu pozycji i intensywności treningów. Podskoki w pozycji pionowej w umiarkowanym tempie? A może szybki bieg z uderzaniem piętami o pośladki? Opcji jest naprawdę wiele, dobrze jest więc znaleźć rodzaj ruchu, który najbardziej będzie ci pasował!

Trampolina do ćwiczeń – czy skakanie jest dobre dla każdego?

Niestety, nie dla każdego taki rodzaj aktywności fizycznej jest polecany. Osoby z problemami ortopedycznymi czy chorobami układu kostnego koniecznie powinny zasięgnąć porady lekarza i upewnić się, czy mogą korzystać z trampoliny. Kiedy jeszcze odradza się korzystanie z tego sprzętu:

  • przy dużej nadwadze (kiedy waga osoby skaczącej przekroczy maksymalny udźwig trampoliny) – nie dość, że łatwo wówczas o uszkodzenie sprzętu, to duże obciążenie działa negatywnie na stawy,
  • podczas ciąży czy w okresie połogu,
  • dziecko poniżej 5 r.ż. nie powinno bawić się bez nadzoru opiekuna,
  • przy chorobach układu ruchu, kości czy stawów.
  Rower stacjonarny, czyli domowy sposób na trening cardio
Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)