Type to search

Terapia manualna – istotna technika rehabilitacji ruchowej

Bóle szkieletowo-mięśniowe można skutecznie eliminować dzięki fizjoterapii. Po rozpoznaniu przyczyny dolegliwości można wdrożyć odpowiednią formę leczenia.

Jednym z obszarów fizjoterapeutycznych jest terapia manualna. Dzięki ćwiczeniom i technikom manualnym można poprawić ruchomość stawów oraz wyeliminować niektóre dolegliwości bólowe.

Czym jest terapia manualna?

Rozwój znanej współcześnie terapii manualnej rozpoczął się w drugiej połowie XX wieku, chociaż ćwiczenia poprawiające zakres ruchu stosowane były od starożytności. Ćwiczenia stosowane w terapii manualnej mają za zadanie odwracać dysfunkcje natury czynnościowej, które nie wynikają z trwałych zmian strukturalnych. Jest to jedna z dziedzin fizjoterapii.

Terapia manualnaW trakcie leczenia terapeuta stosuje odpowiednie chwyty i manipulacje, a także techniki diagnostyczno-lecznicze, których zadaniem jest wykrywanie i leczenie zaburzeń motorycznych. W centrum medycznym sport-reh.pl zajmują się tym wykwalifikowani fizjoterapeuci.

Podstawowe założenia terapii manualnej

Ćwiczenia wykonywane w ramach terapii manualnej pomagają w sytuacji, gdy pojawiają się problemy z samodzielnym wykonaniem ruchu. Możliwe jest usuwanie kostnych i stawowych dysfunkcji ruchu poprzez wykonywanie działań terapeutycznych.

Pierwszym etapem terapii jest wywiad. Później następuje badanie palpacyjne oraz badanie gry stawowej. Terapeuta musi też określić zakres ruchu i zbadać siłę mięśniową pacjenta. Wybór ćwiczeń zależy od anatomicznych uwarunkowań pacjenta i jest dobierany w sposób indywidualny. Podczas terapii stosowane są trzy techniki: trakcja, mobilizacja oraz manipulacja.

Kiedy warto zastosować terapię manualną?

Głównym zadaniem terapii manualnej jest przywrócenie sprawności ruchowej oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Po odzyskaniu sprawności ruchowej warto oddać się pod opiekę trenera medycznego. Dzięki ćwiczeniom wykonywanym w ramach terapii manualnej można też zmniejszyć uciążliwe dolegliwości bólowe. Terapia jest stosowana jako wsparcie podczas regeneracji po skomplikowanych zabiegach. Z

mniejsza też napięcie mięśniowe i ułatwia odzyskanie pełnej sprawności. Tkanki stają się mocniejsze i bardziej rozciągliwe, co ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nie należy stosować terapii manualnej w sytuacji, gdy stwierdzi się u pacjenta nadmierną ruchomość stawów.

Wskazania do stosowania terapii manualnej:

  • Przeciążeniowe lub urazowe ograniczenie zakresu ruchu
  • Wady postawy
  • Rwa kulszowa
  • Drętwiejące palce oraz kończyny
  • Bóle mięśni i stawów
  • Zaburzenia i dysfunkcje ruchowe
  • Osłabienie lub skrócenie mięśni

Wpływ terapii manualnej na kręgosłup

Coraz więcej osób cierpi na dolegliwości związane z bólem kręgosłupa – może to wynikać z wadliwej postawy ciała, siedzącego trybu życia lub przeforsowania się podczas treningów. Jeżeli dolegliwości nie mają charakteru zwyrodnieniowego, wówczas można próbować pozbyć się ich dzięki terapii manualnej.

Prowadzi to do znacznej poprawy jakości życia. Skuteczność terapii manualnej jest potwierdzona badaniami naukowymi. Efektywność uznanych technik potwierdzono w testach klinicznych. Leczenie zaburzeń czynności układu ruchu z wykorzystaniem terapii manualnej może dotyczyć zarówno problemów z kręgosłupem, jak i poszczególnymi kończynami.

  Wino w Gdyni - gdzie znaleźć dobre wina w Trójmieście?
Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)