Zamierzasz zacząć ćwiczyć w domu, ale kompletnie nie wiesz jak się do tego zabrać? Najlepszym rozwiązaniem na początek (ale nie tylko), jest stworzenie planu treningowego. O dziwo, wcale nie potrzebujesz do tego trenera personalnego.
Podstawowy plan możesz stworzyć sam, przyda się jednak omówienie kilku kwestii, które rozwieją wątpliwości. Pamiętaj, że jest to poradnik dla początkujących, jeśli zależy Ci na kompleksowym planie treningowym, warto skonsultować się z trenerem.
Poniżej przedstawione zostało kilka punktów, które warto znać na samym początku przygody z treningami, szczególnie tymi w domu.
Nieważne czy zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, poprawie wyglądu sylwetki, czy kondycji. Na samym początku, jeszcze przed ćwiczeniami, warto postawić sobie jasny i osiągalny cel. Dzięki temu utrzymasz swoją motywację i nie zrezygnujesz po dwóch tygodniach.
Istotne jest to, aby plan treningowy w domu dostosować do swojego trybu życia. Najpierw należy się zastanowić, w jakie dni możesz ćwiczyć, jak długo i o jakiej porze dnia wolisz uprawiać aktywność fizyczną. Na sam początek wystarczą nawet dwa dni ćwiczeń w tygodniu. Nie ma potrzeby narzucać sobie pięciu treningów, jeśli wiesz, że to ponad Twoje siły.
Standardem są trzy/cztery dni ćwiczeń. Jest to dobra ilość pod względem zalecanych dni beztreningowych. Bardzo ważne jest wyznaczenie czasu na regenerację organizmu. Dlatego po dniu treningu najlepiej zrobić sobie przerwę lub postawić na spacer albo marszobieg, które pozwolą szybciej pozbyć się zakwasów.
Teraz do sedna. Jakie ćwiczenia wybrać, tak aby ułożyć skuteczny plan treningowy? Jeśli jesteś osobą początkującą, nie potrzebujesz podziału treningu na części ciała. Najlepiej postawić na takie zestawy, które uwzględniają każdą partię. Taki plan dobrze i skutecznie sprawdzi się dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę ze sportem.
Zalecane jest, aby najbardziej intensywny trening wprowadzić w środku tygodnia, przygotowując w ten sposób ciało różnego poziomu wysiłku.
Podczas ćwiczeń w domu nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Warto jednak zainwestować w buty sportowe, które będą w odpowiedni sposób amortyzować kręgosłup i pozwolą uniknąć kontuzji. Drugą istotną rzeczą jest dobra mata. Nie musi być droga, ale ważne jest, aby miała system antypoślizgowy. Oprócz głównego zestawu ćwiczeń mata przyda się przy rozgrzewce i rozciąganiu po treningu.
Początki mogą być wymagające, ale pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał! Najważniejsze, żeby plan treningowy, który wykonujesz w domu, był realny i osiągalny. Wyznaczanie dni oraz czasu przeznaczonego na trening powinno być dostosowane do własnych potrzeb i możliwości. Lepiej ćwiczyć dwa razy w tygodniu i raz pójść na godzinny spacer, niż ustalić pięć treningów, których nie wykonamy przez brak miejsca w harmonogramie.
Powodzenia!