Type to search

Jak spożywać więcej warzyw?

Warzywa to najważniejszy element prozdrowotnej diety. Są fundamentem zdrowego, zbilansowanego żywienia człowieka. Różne rośliny warzywne powinny być składnikiem każdego posiłku. I nie chodzi wcale o symboliczne ilości – warzywa powinny zajmować większą część talerza. Warzywa można spożywać na surowo lub po obróbce termicznej. Są pyszne i pożywne w każdej formie.

Dostępnych jest tak wiele rodzajów różnych warzyw, że każdy jest w stanie znaleźć takie, które będą najsmaczniejsze. W codziennej diecie czasami niestety zapomina się o odpowiedniej ilości warzyw. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie warzywa najlepiej konsumować i w jakiej ilości, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. Dzięki temu warzywa nie będą miały przed Tobą tajemnic.

Ile warzyw dziennie powinno się spożywać?

Jak spożywać więcej warzywZastanawiasz się, ile porcji warzyw powinno się spożywać codziennie? Warzywa powinny stanowić dodatek do każdego posiłku. Można założyć, że optymalna ilość, jaką stanowią warzywa, powinna wynosić połowę talerza każdego głównego posiłku. Plaster pomidora lub odrobina surówki to zdecydowanie zbyt mała ilość, żeby można ją było uznać za prozdrowotną. Bardzo zdrowe są warzywa przyprawowe – dodawanie ich do posiłków doskonale wpływa nie tylko na smak, ale także właściwości odżywcze.

Z kolei kiełki, jak na przykład łatwa do wyhodowania rzeżucha ogrodowa to bomba odżywcza. Warzywa są świetnym źródłem witaminy C i innych witamin. Znajdź swoje ulubione warzywo, a Twoja dieta z pewnością na tym zyska. Elementem zdrowego i zbilansowanego żywienia powinny być także owoce.

Jakie warzywa należy jeść?

Rośliny warzywne występują w bardzo wielu odmianach, podobnie jak owoce. Większość osób ma swoje ulubione warzywo. Często najpowszechniej spożywane warzywo w Polsce to ziemniak. To dobrze, bo posiada wiele cennych składników. Jego bulwy są bardzo zdrowe. Druga w kolejności jest cebula. Wśród roślin warzywnych występują: warzywa kapustne, warzywa korzeniowe, warzywa liściowe, warzywa dyniowate, warzywa cebulowe, warzywa rzepowate.

Wśród nich występują także liczne odmiany. Z pewnością wśród tych roślin panuje ogromna różnorodność. Można przygotować potrawy zarówno z surowymi, jak i gotowanymi lub pieczonymi warzywami. W każdej formie smakują one nieco inaczej.

Optymalnie powinno się spożywać różne rodzaje roślin warzywnych, tak, żeby dostarczać wraz z warzywami różne witaminy i składniki odżywcze. Dobrym pomysłem są zestawy warzyw do spożycia, które można kupić w dobrych sklepach spożywczych.

Korzyści spożywania warzyw

Jakie są korzyści spożycia dużej ilości warzyw? Warzywa mają niską wartość kaloryczną z uwagi na wysoką zawartość wody i niską zawartość tłuszczu. To oznacza, że w dużej porcji warzyw jest mało kalorii.

Oczywiście warzywa różnią się pomiędzy sobą kalorycznością. Warzywa kapustne i bulwiaste mogą mieć więcej kalorii, niż na przykład pomidory. Dzięki temu można oszacować, które z nich będą bardziej sycące i w efekcie lepiej skomponować posiłek.

Jak jeść więcej warzyw?

Skoro rośliny warzywne powinny stanowić tak dużą część posiłków, jak spożywać ich więcej? Przede wszystkim traktuj jarzyny jako nie tylko dodatek, ale pełnoprawny składnik. Sałata, papryka, marchew, pomidory, rzodkiewka i ogórki to świetna baza do sałatek. Pietruszka, kalarepa, buraki, topinambur i ziemniaki świetnie nadają się do zapiekania. Podane z dobrym dipem zachwycą swoim smakiem.

Bakłażan i cukinia może występować w formie potrawki lub zapiekanki. Z kolei kalafior z jajkiem i młodymi ziemniaki stanowi klasyczny letni obiad. Jeśli chcesz w łatwy sposób zwiększyć spożycie warzyw, możesz spróbować także zielonych koktajli. Można dodać do nich jarmuż, szpinak lub selera naciowego. Jego łodyga posiada wiele cennych składników. Świetnym sposobem na przemycenie większej ilości warzyw jest robienie placuszków.

Świetnie smakują przygotowane z cukinii, marchewki lub dyni. Możesz do nich dodać pokrojone w kostkę różne warzywa. Nie wolno zapomnieć także o zupach. Zarówno kremy, jak i tradycyjny zupy warzywne są doskonałym źródłem zdrowych roślin.

Jak sprawić, żeby jedzenie warzyw stało się nawykiem

Jeśli chcesz, żeby jedzenie warzyw stało się nawykiem, trzeba zacząć je uwzględniać w codziennej diecie. Na początku najłatwiej będzie zaplanować dania na cały tydzień i robić zakupy z przygotowaną listą. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że spożywasz zakładaną ilość warzyw.

Z czasem zamieni się to w nawyk. Łatwym sposobem oszacowania, czy Twój obiad zawiera optymalną ilość roślin, jest metoda talerzyka. Pamiętaj, że rośliny powinny zajmować połowę Twojego talerza podczas głównego posiłku.

Sposoby na to, żeby nie marnować jedzenia

Warzywa są produktem, który ma określony czas do spożycia. Czasami zdarza się, że warzywa są jeszcze smaczne i zdatne do jedzenia, ale nie wyglądają już zbyt zachęcająco. Jeśli nie chcesz ich wyrzucać, świetnym sposobem jest wykorzystanie ich do zupy krem, jarzynowego pasztetu, placuszków lub koktajlu.

Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)