Type to search

Dieta ketogeniczna – coś dla ciała i dla… umysłu

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową sprawiającą, że… organizm spala tłuszcz, który staje się podstawowym źródłem energii. Dieta ta powoduje utratę wagi w łagodny sposób, czyli bez uczucia wilczego głodu.

  1. Jakie są podstawowe założenia diety ketogenicznej?
  2. Dieta ketogenna – co jeść.
  3. Przeciwwskazania.

Co i rusz pojawiają się nowe diety, które mają przynieść cudowne skutki, m.in. chudnięcie i dobre samopoczucie. Trudno jest wybrać którąś z nich, a gdy już się to stanie, może się okazać, że jest ona dla nas nie do przejścia, zwłaszcza przez nieustające uczucie głodu, brak energii i zmęczenie. Dieta ketogeniczna może być pewnym wybawieniem.

Jakie są podstawowe założenia diety ketogenicznej?

Nazwa diety pochodzi od stanu, który ona wywołuje, czyli ketozy. W ketozie tłuszcz jest intensywnie spalany, co powoduje utratę wagi. Ketoza pojawia się, gdy spożywamy duże ilości tłuszczów, a bardzo małe ilości węglowodanów (głównego źródła energii – w diecie ketogenicznej węglowodany wraz z białkami stanowią 10–20% dziennego pożywienia).

Gdy węglowodanów brakuje, organizm czerpie energię z rozpadu tłuszczów. Co daje taka dieta? Po pierwsze, jak już wspomniano, powoduje utratę wagi.

Poza tym poprawia koncentrację (obniża poziom insuliny, a tym samym nie występują wahnięcia poziomu cukru we krwi). Dla niektórych osób bardzo ważną zaletą diety ketogennej jest to, że zwiększa ona wytrzymałość fizyczną.

Dieta ketogenna – co jeść

W diecie tej ogranicza się węglowodany i białka na rzecz tłuszczów. Jak to się przekłada na poszczególne potrawy? Otóż można jeść mięso, ale w nie za dużych ilościach (najlepiej nie w postaci wędlin). Bardzo wskazane są ryby i owoce – źródło zdrowych tłuszczów. Podobnie jest z jajami i warzywami, które można spożywać praktycznie bez ograniczeń.

Jako źródło tłuszczu należy też wykorzystywać oliwę z oliwek czy masło. Wszystkie te składniki można komponować w odpowiedni sposób tak, aby spożywane posiłki były smaczne i odpowiednio urozmaicone. Dieta ketogeniczna ma jeszcze parę innych założeń, podobnie jak i zalet, o których warto wiedzieć, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy kontakt z nią.

Przeciwwskazania

Jak wiadomo, nie ma diety, która byłaby odpowiednia dla wszystkich, niektóre osoby muszą przed przejściem na daną dietę zasięgnąć porady specjalisty. W przypadku diety ketogenicznej należą do nich: kobiety karmiące, osoby, które biorą leki na cukrzycę, a także te przyjmujące leki na nadciśnienie.

Wyżej opisana dieta, prawidłowo przeprowadzona, to sposób nie tylko na pozbycie się kilogramów, ale także na lepsze samopoczucie.

Koniecznie przeczytaj:

  Trampolina fitness do domu — jaką trampolinę do ćwiczeń wybrać?
Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)