Powięź jest ważną częścią ciała, o której często niestety się nie pamięta. Bez niej mięśnie nie miałyby kształtu, a więc sporty mające na celu wyrzeźbienie sylwetki nie miałyby w ogóle racji bytu…
Do niedawna powięzią zainteresowani byli wyłącznie naukowcy oraz fizjoterapeuci. W 2007 roku Harvard Medical School przedstawił następującą definicję powięzi: „Powięź jest nieprzerwaną, trójwymiarową siecią tkanek, która rozciąga się od stóp do głowy, od przodu do tyłu, od zewnątrz do wewnątrz (…). Powięź może się odnosić do zbitej warstwy tkanki (jak powięź szeroka uda), jak również do torebki stawowej, torebki narządów, przegrody mięśniowej, więzadeł, troczków, rozcięgien, ścięgien, powięzi mięśni, nerwów i innych włóknistych tkanek kolagenowych”. Innymi słowy, powięź jest tkanką łączną, która okala całe ciało, od stóp do głów.
Tkanka ta jest błoną, pełniącą w organizmie wiele funkcji. Ochrania mięśnie oraz narządy wewnętrzne, transportuje składniki odżywcze, bierze udział w metabolizmie. Powięź składa się z trzech warstw, powierzchniowej znajdującej się bezpośrednio pod skórą, głębokiej i namięsnej.
W dużej mierze to właśnie ta tkanka odpowiada za prawidłowy kształt ciała, właściwe rozmieszczenie narządów. Zaraz po skórze powięź jest kolejną barierą ochronną przed bakteriami, wirusami oraz grzybami, które mogłyby dostać się do organizmu. Pomaga w pozbyciu się infekcji, ponieważ poprzez nią rozprowadzone są po organizmie naczynia limfatyczne.
Większość ludzi nie ma pojęcia o istnieniu powięzi, dlatego nie są w stanie poprawnie zinterpretować objawów jej niedomagania. Częstszym problemem jest zakażenie lub nadwyrężenie struktury powięzi. Powstają wówczas tak zwane punkty spustowe, które łatwo jest zlokalizować ze względu na wysoką bolesność.
Ponieważ powięź okala całe ciało, nawet niewielkie jej niedomaganie ma wpływ na cały organizm. Pojawia się spowolnienie metabolizmu, gorączka. Czasami zapalenie powięzi postępuje i przeradza się w martwicze zapalenie. Objawy są trudne do zignorowania, pojawia się ból, obrzęki, na skórze występuje rumień, a nawet otwarte rany z treścią, czy strupy. Osobie chorej towarzyszy nieregularny rytm bicia serca, wysoka gorączka.
Bardzo ważne jest by w przypadku zaobserwowania u siebie lub innej osoby takich objawów niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala, ponieważ nieleczone martwicze zapalenie powięzi kończy się zgonem.
Oczywiście wyżej opisany przypadek jest dość drastyczny, ale problemy z powięzią mogą mieć również dużo łagodniejszy przebieg i niewielu z nas domyśliłoby się, że problem tkwi właśnie tutaj. Okazuje się, że takie objawy jak przewlekłe zmęczenie, zimne ręce i stopy, wrażenie otępienia, uczucie ciężkości i opuchnięcia w kończynach są związane właśnie z nieprawidłowym działaniem powięzi.
O powięzi warto pamiętać nie tylko w przypadku, gdy coś z nią zaczyna dziać się niepokojącego. Wiele korzyści przyniesie praca z nią kiedy wszystko jest w najlepszym porządku. Trenerzy fitness są dziś w większości zdania, że masaż powięzi powinien być elementem każdego treningu. W ten sposób nie dbamy o funkcję tkanki łącznej, poprawiamy metabolizm, sprawiamy, że do mięśni docierają szybciej składniki odżywcze.
Ponadto w ten sposób wpływamy na elastyczność, gibkość całego ciała. Stałe poprawianie sprawności ciała jest bardzo ważne, przede wszystkim dla sportowców, choć nie tylko, ponieważ taki trening pomoże zapobiec kontuzjom. Dobrze funkcjonująca powięź będzie przez długie lata ochraniać mięśnie, kości oraz układy nerwowy i naczyniowy.
Trening powięzi poprawia wygląd skóry, sprawia, że staje się bardziej elastyczna, przez co jest bardzo dobrym sprzymierzeńcem w walce z objawami starzenia się, a nawet w walce z cellulitem. Warto wspomnieć, że trenowanie powięzi po prostu zwiększa wydolność organizmu, jest to więc sposób na zwiększenie wyników sportowych, w pełni legalny sposób.
Odkryto, że powięź jest w stanie działać podobnie jak sprężyna, magazynując energię, a następnie oddając ją przy poruszaniu się. Badacze Kram i Dowson zauważyli tę zależność u kangurów, okazało się, że ludzka powięź ma podobne właściwości, które mogą być rozwijane.
Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem na poprawienie funcjonowania powięzi jest jej masaż. Masaż ten może być wykonywany za pomocą, chociażby wałka do masażu, czyli rollera. Wałki takie różnią się między sobą wielkością, mają również zróżnicowaną powierzchnię, niektórych używa się z wykorzystaniem ciężaru ciała, inne mają specjalny uchwyt. Istnieją również specjalne urządzenia do równomiernego masażu całego ciała.
Dobrze sprawdza się także zwykła elastyczna piłeczka. Celem masażu jest przede wszystkim rozluźnienie tkanek oraz pozbycie się zbędnych napięć. Nawet jeden zabieg polegający na masażu powięzi sprawia, że ciało jest zrelaksowane, poprawia się znacząco ruchomość stawów, a nawet możemy… zyskać kilka centymetrów wzrostu.
Masaż powięzi jest tym lepszy, że nie wymaga użycia dużej siły, jest raczej delikatny oraz przyjemny, ale daje duże efekty. Dzięki temu jest nieskomplikowany do wykonania samodzielnie w domu.
Masaż z użyciem wałka lub piłki nie jest skomplikowany. Wystarczy „jeździć” piłką lub masażerem po powierzchni ciała, jedynie pamiętając, by omijać stawy oraz kości. Masaż wykonujemy również z użyciem własnego ciała. Jednym z prostszych sposobów jest siad na macie z prostymi plecami, podłożenie rollera pod udo i poruszanie ciałem, tak aby roller przesuwał się wzdłuż uda.
By wymasować bok uda, należy położyć się na boku i włożyć wałek pomiędzy ciało oraz podłogę. Podobnie ćwiczenie można wykonać gdy chcemy wymasować łydki, pośladki. Gdy chcemy wymasować plecy, wkładamy pod nie roller, leżąc na wznak i działamy analogicznie, sprawiając, by przesuwał się on wzdłuż.
Zadanie wydaje się proste, ale z początku nie jest wcale tak łatwe, szczególnie jeśli chodzi o pozycje boczne. Wystarczy jednak odrobina wprawy, aby wszystko szło nieco łatwiej. Osoby, które nie są na tyle sprawne fizycznie by wykonywać podobne ćwiczenia, mogą masować za pomocą masażerów ręcznych lub na przykład piłeczki.
Uczucie sztywności po przespanej nocy jest znane każdemu. W nocy powięź intensywnie odbudowuje się, przez co powstają nowe włókna kolagenowe. Stąd to uczucie. Przez wiele lat braku aktywności niektóre miejsca w ciele człowieka zastają się. Nie jest on w stanie wykonać prostego skłonu.
Przeszkadza to również wszystkim osobom, które chcą rozpocząć przygodę ze sportem. Jeśli nie będą regularnie rozciągać powięzi, są znacznie bardziej narażone na kontuzje.
Dlatego ważne jest rozćwiczenie powięzi przed każdym treningiem. Przed treningiem ważne jest rozciąganie dynamiczne, po treningu statyczne. Nie zapominajmy nigdy o rozgrzewce przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Jeśli zależy Ci na zdrowiu, koniecznie zbadaj swój cholesterol. Zbyt wysoki może wymagać zmienienia swoich nawyków żywieniowych. Pomoże Ci w tym specjalna dieta na cholesterol.
Koniecznie przeczytaj o: