Type to search

Brak efektów ćwiczeń spalających tłuszcz? [ZOBACZ] co robisz źle!

Gdy mąż dostrzeże oponkę na brzuchu żony, żartuje, że pora na ostre ćwiczenia. Żona bierze sobie do serca jego krytykę i rozpoczyna walkę, katując się ćwiczeniami. Ale najnowsze badania podają, że ćwiczenia wcale nie są kluczem do pozbycia się niechcianego tłuszczu z brzucha.

Ćwiczę, ale to nie pomaga…

Większość ludzi, którzy zapragnęli płaskiego brzucha, zna ten schemat. Ogromna ilość brzuszków dziennie i żadnej poprawy. Tylko te zakwasy… To dlatego, że jak pokazuje podsumowanie dowodów z ostatnich lat, chociaż ćwiczenia pomagają poprawić zdrowie, wcale nie są kluczowe w utracie zbędnych kilogramów i poprawienia wyglądu brzucha, czy zyskania lepszej linii. Do podobnych wniosków dochodzi coraz większa ilość osób na świecie.

Jak wiele kalorii spalają ćwiczenia?

Okazuje się, że codzienne ćwiczenia, wcale nie wpływają w tak dużym stopniu, jak do tej pory sądzono, na ilość spalanych kalorii. Podczas ich uprawiania spalamy część kalorii, ale nie tak dużą jak mogłoby się wydawać. Badacze otyłości tacy jak Alexxai Kravitz, sporządzili listę, mającą ukazać, na co organizm codziennie pożytkuje największą liczbę kalorii.

Na pierwszym miejscu tej listy znajduje się energia potrzebna do zapewnienia organizmowi podstawowego funkcjonowania. Pożytkowana jest na tak fundamentalne rzeczy jak oddychanie, utrzymanie prawidłowej ciepłoty ciała. Na to organizm potrzebuje około osiemdziesięciu procent całej uzyskanej energii.

Wszystko to podczas gdy ciało cały czas znajduje się w spoczynku! Drugi punkt na liście to energia, którą organizm poświęca na samo trawienie pokarmu. Dopiero trzeci element to aktywność fizyczna człowieka. Brana pod uwagę jest jednak cała codzienna aktywność fizyczna, nie zaś same ćwiczenia.

Szacuje się, że pochłania ona około trzydziestu procent całości. Zatem jeśli przyjmiemy, że spożycie żywności to sto procent energii, cała aktywność fizyczna pochłania zaledwie od trzydziestu do dziesięciu procent.

Spalanie tłuszczu z brzucha a ćwiczenia

Nic dziwnego, że większość ludzi, którzy planowali spektakularne efekty, aby osiągnąć odpowiednią sylwetkę i wymarzony płaski brzuch, zawiodło się w swoich przewidywaniach. Matematyk oraz badacz otyłości Kevin Hall wyliczył, że mężczyzna o wadze około dziewięćdziesiąt kilogramów opierający się wyłącznie na ćwiczeniach, bez zmiany nawyków żywieniowych, straciłby zaledwie około dwóch kilogramów w ciągu miesiąca.

Chęć zrzucenia nadwagi i uzyskania ukształtowanych mięśni brzucha tylko i wyłącznie za pomocą ćwiczeń nie ma poparcia w nauce. Chociaż w ten sposób możemy uzyskać pewne efekty, z pewnością nie będą one satysfakcjonujące, a praca nad idealnie wyrzeźbionymi mięśniami brzucha zajęłaby bardzo dużo czasu.

Zachowania kompensacyjne a brak efektów ćwiczeń

W świecie naukowym istnieje pojęcie zachowań kompensacyjnych. To pojęcie zachowania obronnego, często nieświadomego, polegającego na wynagradzaniu sobie braków lub niedogodności. W tym wypadku zachowaniem tego typu jest na przykład zjadanie większej porcji jedzenia bezpośrednio po treningu, lub oszczędzanie siebie po wysiłku fizycznym, zmniejszenie aktywności do zera, na przykład pójście spać.

Jak zauważa Kevin Hall często kalorie spalone na siłowni łatwo uzupełnić stosunkowo niewielkim posiłkiem, na przykład kawałkiem pizzy lub deserem, na co mało kto zwraca uwagę. Większość z nas wyobraża sobie, że zasłużyli na nagrodę, nawet jeśli niweczy ona wszystkie starania podjęte w walce o płaski brzuch.

Jak schudnąć z brzucha za pomocą ćwiczeń?

Przede wszystkim, aby zobaczyć efekty i rzeczywiście spalić tłuszcz, ważne jest zmienienie postrzegania ćwiczeń jako kluczowych do schudnięcia. Już sama wizja ciężkich ćwiczeń na siłowni skutecznie odstrasza wielu otyłych ludzi, lub po prostu tych, którzy chcieliby poprawić swój wygląd, od chodzenia na ćwiczenia.

Tymczasem bez zmiany diety oraz innych nawyków, schudnięcie z brzucha za pomocą tylko i wyłącznie ćwiczeń jest praktycznie niemożliwie. Dieta odgrywa kluczową rolę w spalaniu tłuszczu z całego ciała. Wygląda na to, że najbardziej odpowiedzialne za otyłość są złe nawyki żywieniowe. Istnieją ludzie, którzy w ogóle nie ćwiczą i jedzą normalnie, nie są przy tym otyli.

Są tacy, którzy ćwiczą, ale przez zjadanie ogromnej ilości śmieciowego jedzenia i pochłanianiu ogromnej ilości śmieciowego jedzenia, nie są w stanie schudnąć. Należy zatem zerwać ze schematem mówiącym, że ćwiczenia są kluczem dla uzyskania efektów, jakim jest odchudzenie społeczeństwa.

Dzięki temu paradoksalnie wielu ludzi poczułoby się bardziej zachęconych do większej aktywności, ponieważ nie odczuwaliby tak wielkiej presji do uprawiania ćwiczeń.

Pozytywna strona aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest potrzebna człowiekowi w dużej mierze do zachowania zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Sport jest jednym z najlepszych lekarstw na wiele schorzeń.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia leczą nawet depresję, poprawiają ciśnienie krwi. Odpowiednio dobrana dieta uzupełniona w ćwiczenia fizyczne jest w stanie znacząco zmniejszyć ilość tłuszczu w organizmie. Spadek ogólnej masy ciała powoduje, że łatwiej jest rozpocząć ćwiczenia mające na celu wyrzeźbienie sylwetki.

Koniecznie musisz też przeczytać:

Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)