Type to search

Charakterystyka suplementów na siłę i masę

Trening siłowy prowadzony przez dłuższy okres prowadzi do powolnego zmniejszenia progresu. Na początku cyklu treningowego postępy są dużo bardziej wyraźne aniżeli w kolejnych etapach.

Dlatego konieczne jest dodatkowe pobudzenie organizmu. W tym celu warto zastosować odpowiednią suplementację. Dzisiaj omówimy najczęściej stosowane suplementy na poprawę siły i masy.

Kreatyna

fot. materiały prasowe

Kreatyna jest najbardziej popularną formą suplementu na siłę. Monohydrat kreatyny jest stosowany przez kulturystów od kilkunastu lat. Obecnie większą popularnością cieszy się jabłczan kreatyny.

Wynika to z faktu, że nie powoduje on gromadzenia wody pod skórą. Kreatyna to związek, który znajduje się w organizmie każdego człowieka. Kreatyna prowadzi do podniesienia poziomu ATP, które jest dla organizmu źródłem energii w trakcie wysiłku beztlenowego.

To umożliwia wykonanie większej ilości powtórzeń przy wyższym obciążeniu. Warto podkreślić, że kreatyna ma silne działanie anaboliczne, którego wynikiem jest zwiększenie siły i masy. Najlepiej przyjmować ten suplement przed i zaraz po zakończeniu treningu.

Arginina

Arginina powoduje zwiększenie poziomu tlenku azotu we krwi. Dzięki temu znacząco zwiększa się wydajność transportu aminokwasów i glukozy do mięśni. Wzrost poziomu glukozy i aminokwasów powoduje przypływ siły w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Oprócz tego arginina ma niebagatelny wpływ na proces regeneracji po treningu. Związek ten odpowiada za uczucie napompowanych mięśni w trakcie wysiłku fizycznego.

Beta-alanina

Beta-alanina jest jednym z bardziej popularnych suplementów na siłę i masę. Szczególnie często stosują ją sportowcy trenujący dyscypliny o charakterystyce wytrzymałościowej. Stosowanie beta-alaniny znacząco opóźnia pojawienie się uczucia zmęczenia.

Oprócz tego beta-alanina eliminuje z mięśni kwas mlekowy, który ma negatywny wpływ na organizm szczególnie podczas długotrwałego wysiłku. Beta-alanina podnosi poziom testosteronu produkowanego przez organizm.

To w prosty sposób przekłada się na zwiększenie siły mięśni. Stosując beta-alaninę można zwiększyć długość oraz intensywność treningu, co przekłada się bezpośrednio na wzrost masy mięśniowej.

Boostery testosteronu

Zadaniem boosterów testosteronu jest stymulowanie naturalnej produkcji właśnie tego hormonu. Zwiększenie poziomu testosteronu powoduje wzrost poziomu ATP, co w prosty sposób przekłada się na przyrost siły.

Oprócz tego testosteron stymuluje przemiany anaboliczne. Dzięki temu organizm dużo bardziej efektywnie wykorzystuje aminokwasy do odbudowy tkanki mięśniowej. Boostery testosteronu zwiększają tempo spalania tłuszczu i pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie.

BCAA i glutamina

BCAA to inaczej aminokwasy rozgałęzione. BCAA razem z glutaminą chronią mięśnie przed procesami katabolicznymi. Podczas intensywnego treningu organizm może wykorzystać te związki jako źródło energii.

BCAA pobudza organizm do spożytkowania tłuszczu jako źródła energii. Zgromadzona w mięśniach glutamina wpływa bezpośrednio na zwiększenie siły w trakcie treningu. Oprócz tego stymuluje organizm do wytwarzania hormonu wzrostu.

Wybierając suplementy na siłę i masę, warto pamiętać, że nie zastąpią one regularnego treningu połączonego ze stosowaniem zbilansowanej diety.

Artykuł powstał we współpracy z proteintower.eu – odżywki i suplementy diety dla sportowców.

Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)