Type to search

Boks w domu – jaki sprzęt będzie Ci potrzebny do treningów?

Sprzęt bokserski przydaje się nie tylko osobom, które chcą trenować sztuki walki, ale również tym, którzy chcą po prostu poprawić swoją kondycję, dynamikę czy wydolność. Dodatkowo jest to świetne narzędzie dla osób, które potrzebują bezpiecznego sposobu na rozładowanie kumulujących się w nich emocji.

Niezależnie od tego, jaka jest Twoja motywacja do zakupienia profesjonalnego sprzętu sportowego, sprawdź, jak się zabrać za jego kompletowanie.

Jak wybrać worek bokserski?

Ćwicząc z użyciem worka, możesz nie tylko udoskonalać technikę uderzeń, ale także swoją koordynację. Najpopularniejsze rodzaje worków bokserskich to:

  • Tradycyjne worki – mają kształt walca. Najczęściej zawiesza się je na haku przymocowanym do sufitu. Tradycyjne worki to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno u początkujących, jak i u zaawansowanych sportowców.
  • Worki do mieszanych sztuk walki (MMA) – w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli mają one nieregularne kształty. Oprócz klasycznych uderzeń można ćwiczyć na nich również kopnięcia czy trzymanie. Po zdjęciu worka z haka można trenować przy jego pomocy również walkę w tzw. parterze.
  • Gruszki bokserskie – podwieszane lub stojące. Pozwalają ćwiczyć uderzenia i dobrze sprawdzają się jako uzupełnienie treningu.

Wybierając worek bokserski, musisz wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia, w którym zamierzasz go umieścić. Pamiętaj, że łańcuch, na którym montuje się worek, ma co najmniej 40 centymetrów długości, a odległość sprzętu od podłogi powinna wynieść co najmniej 35 centymetrów.

Jeżeli nie masz możliwości przymocowania worka do sufitu, możesz zdecydować się na zakup specjalnego wieszaka. Inną możliwością jest zawieszenie worka na klatce do ćwiczeń.

Rękawice do boksu

Trening boksu, nawet ten wykonywany w domu, nie może odbyć się bez specjalnych rękawic. Na rynku znajdziesz zarówno tańsze modele, wykonane z materiałów syntetycznych, jak i droższe, ale bardziej wytrzymałe rękawice skórzane.

Rękawice różnią się od siebie również ciężarem. Lżejsze modele najlepiej sprawdzają się podczas trenowania ataku – większość osób trenujących w domu sięga właśnie po nie. Cięższe rękawice wykorzystuje się raczej podczas treningu obrony.

Pamiętaj, że rękawice powinny idealnie pasować do rozmiaru Twoich dłoni. Jeżeli masz taką możliwość, koniecznie przymierz je przed zakupem!

Ważnym uzupełnieniem rękawic są bandaże bokserskie. Przy ich pomocy usztywnia i zabezpiecza się przed urazami nadgarstki oraz pozostałe kości śródręcza. Dodatkowo bandaże pochłaniają pot, który powstaje podczas treningu. Dzięki temu używanie rękawic jest bardziej higieniczne.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

  40-minutowe ćwiczenia na metabolizm
Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)