Type to search

Ćwiczenia na rozciąganie są bardzo ważną częścią każdego treningu. Bez ćwiczeń rozciągających nie należy rozpoczynać żadnego większego wysiłku, bo grozi to kontuzją. Ćwiczenia na rozciąganie przydadzą się także tym, którzy mają pracę siedzącą – siedzenie przed komputerem co najmniej 10 h dziennie nie służy twoim mięśniom ani kręgosłupowi.

Warto, więc wykonać kilka prostych ćwiczeń na rozciąganie, a zobaczysz, że po regularnych ćwiczeniach poczujesz się dużo lepiej i niewątpliwie poprawi się również twoje samopoczucie.

Kolejna część ćwiczeń na rozciąganie, które pomogą ci uzyskać giętkie ciało. Ćwiczenia rozciągające są ważnym elementem nie tylko wyczerpujących treningów, ale także zapobiegają zastojowi mięśni, czy też bólom kręgosłupa.

Nie tylko sportowcy, czy wielbiciele fitness i ćwiczeń powinni się rozciągać, ale każdy z was. Jeśli masz pracę siedzącą za biurkiem to pewnie nie raz zauważyłaś/eś, że najmniejszy wysiłek fizyczny wywołuje ból.

To wszystko za sprawą zastoju mięśni. Możesz to zmienić wykonując kilka prostych ćwiczeni na rozciąganie codziennie rano czy nawet w pracy.

Z pewnością w niedługim czasie zobaczysz efekty – zniknie ból, a twoje ciało znów stanie się giętkie, a przy okazji poprawi się także twoje samopoczucie.

Przyciąganie palców

– ćwiczenie rozciągające mięśnie dwugłowe ud. Siadamy na podłodze, nogi prostujemy i łączymy razem. Pamiętaj, aby nie odrywać ich od podłoża, ani nie uginać kolan. Teraz staramy się zrobić skłony, tak, aby czołem dotknąć kolan, przy okazji przyciągając mocno palce u stóp. Przez chwilę zostajemy w takiej pozycji, a następnie znów się prostujemy. Ćwiczenie powtórzyć 10 razy.

Kąt prosty

– kolejne ćwiczenie na rozciąganie mięśni dwugłowych ud. Znowu siadamy na podłodze tym razem jednak rozkładamy nogi aż do uzyskania kąta 90 stopni. Znów wykonujemy skłony tym razem jednak raz do jednego raz do drugiego kolana, przyciągając oczywiście palce. Ćwiczenie powtórzyć 10 razy na każdą z nóg.

Stanie na jednej nodze

– bardzo proste ćwiczenie na rozciąganie mięśni czworogłowych ud. Zaczynamy od przybrania pozycji stojącej. Jedną nogę uginamy w kolanie i chwytamy ją ręką za kostkę ( lewa noga – lewa ręka, prawa noga – prawa ręka ). Druga noga ma być prosta, wykonywanie ćwiczenia na zgiętej nodze mija się z celem. Następnie mocno pociągamy zgiętą nogę do góry. Pamiętaj również, aby cały czas stać prosto i nie wyginać kręgosłupa. Wytrzymujemy w tej pozycji chwilę, a potem powtarzamy ćwiczenie z wykorzystaniem drugiej nogi. Ćwiczenie powtarzać 10 razy na każdą z nóg.

Nogi na boki

– ćwiczenie rozciągające mięśnie ud. Ćwiczenie to rozpoczynamy od przykucnięcia. Teraz rozwieramy lekko nogi, kolana odchylamy na zewnątrz. Ręce kładziemy przed sobą i na nich będziemy się podpierać. Teraz jedną z nóg wysuwamy mocno w bok, tak by tworzyła kąt prosty z kolanem drugiej nogi. Wytrzymujemy tak 5 sekund, a następnie powtarzamy ćwiczenie na drugiej nodze i tak 10 razy na każdej z nóg.

Łączenie nóg w siadzie płaskim

ćwiczenie na rozciąganie mięśni wewnętrznych ud. Siadamy na podłodze w siadzie płaskim, nogi zginamy w kolanach, stopy łączymy podeszwami. Następnie dłońmi chwytamy stopy, łokcie przyciskamy do wewnętrznej części ud. Teraz napieramy przedramionami na uda tak, aby pogłębić ich rozchylenie.
Wytrzymujemy tak chwilę, potem robimy przerwę i powtarzamy ćwiczenie jeszcze kilka razy.

Skłony

– prostym ćwiczeniem na rozciąganie mięśni dolnego grzbietu są skłony. Stajemy, więc wyprostowani, stopy łączymy razem, ręce kierujemy w dół. Teraz pogłębiamy skłony, możemy sobie pomagać chwytając się rękami za nogi i mocno przyciągając ciało. Pamiętaj, aby nie zginać kolan.

  Ćwiczenia na kręgosłup cz.2
  Aktywny trening z małym dzieckiem - akcesoria, które warto znać
  Ćwiczenia na rozciąganie cz.1
  Jak dobrać odpowiednią rakietę do badmintona?
  Ćwiczenia na wzrost [7 ćwiczeń] + WIDEO
Tags:
Oceń artykuł

You Might also Like

7 Comments

  1. fajne cwicznia, znam jeszcze duzo innych ale te tez sa fajne

    Odpowiedz
  2. bardzo te cwiczenia mi pomagaja

    Odpowiedz
  3. genialne*
    bardzo pomagaja w szpagacie

    Odpowiedz
  4. Prosze o dodanie filmiku do cwiczenia 4, bo jak wiadomo, diabel tkwi w szczegolach. Jesli nie ma odpowiedniego filmiku, prosze o odpowiedź na 3 pytania: 1. Czy w przykucnieciu piety sa caly czas oderwane od podloza? 2. Czy obie rece maja byc wewnatrz rozwarcia nog? 3. Czy stopa nogi prostowanej ma byc zadarta?

    Odpowiedz
  5. Zauwazylam zdjecie

    Odpowiedz
  6. Nemesea jesli chodzi o Twoje pytania to zdjecie jest bardzo pomocne, ale tez zapytalas o to czy piety w przykucnieciu sa oderwane od podloza, z tego czego zawsze mnie uczyli na treningach piety powinny caly czas mocno opierac sie na podlozu. A jesli chodzi o stope nogi prostowanej to najlepiej jest sciagnac palce do dolu, chociaz ilu nauczycieli tyle opinii. Niektorzy mowia, ze powinno sie zadzierac, inni, ze sciagac, a jeszcze inni, ze stopa powinna lezec na boku, wiec to juz zalezy zapewne od tego jak czujesz, ze najlepiej cwiczysz miesnie

    Odpowiedz
  7. Polecam jesli chcecie sie nauczyc szpagatu ja umialam jak mialam 10 lat poźniej nie cwiczylam przez kilka lat rozciagnelam sie w dziwnie krotkim czasie POLECAM

    Odpowiedz

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)