Type to search

Aktywny trening z małym dzieckiem – akcesoria, które warto znać

Wiele młodych mam obawia się, że powrót do formy sprzed ciąży i utrzymanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej w towarzystwie małego dziecka będzie ogromnym wyzwaniem.

Każdego dnia spotykamy się jednak w mediach społecznościowych z obrazem kobiety, która po ciąży szybko odzyskuje sprawność fizyczną i pomimo malucha u swojego boku jest w stanie odwiedzać regularnie siłownię, zajęcia jogi czy ulubione trasy rowerowe.

Nie czuj konieczności zostawienia dziecka w domu, by znaleźć czas na aktywny trening. Sprawdź, jakie akcesoria pomogą Ci włączyć malucha do zabawy i w pełni wykorzystać możliwości treningu.

Przyczepka rowerowa – bezpieczny trening z dzieckiem w każdym wieku

Zanim Twój maluch samodzielnie wsiądzie na rower i dołączy do Twojego treningu, warto zapoznać go z ideą jazdy, zabierając go na treningi w bezpiecznej przyczepce rowerowej. Tego typu przejażdżki to nie tylko szansa na zwiększenie obciążenia podczas jazdy, a więc i intensywności Twojego treningu, ale też zabranie dziecka na spacer po okolicy i poznawanie świata z zupełnie nowej perspektywy.

Przyczepka to rozwiązanie znacznie lepsze niż tradycyjny fotelik rowerowy, szczególnie jeśli planujesz nieco aktywniejszą jazdę i dłuższe wycieczki. Dziecko ma w przyczepce sporo miejsca na poruszanie się, jest lepiej zabezpieczone na wypadek deszczu czy wiatru, może położyć się na drzemkę, jeśli poczuje zmęczenie, a przede wszystkim nie ma szans na upadek z dużej wysokości.

Współcześnie producenci przyczepek, np. marka Thule stosują rozwiązania, dzięki którym wywrócenie przyczepki nawet przy jeździe po wybojach jest prawie niemożliwe, a sama przyczepka jest na tyle amortyzowana, by dziecko czuło się w niej wygodnie w każdej sytuacji. Co jednak najlepsze, przyczepki takie jak Chariot Cross 1 wspomnianej marki Thule posiadają system składania, dzięki któremu przekształcisz swoją przyczepkę w wózek spacerowy lub do joggingu!

Jogging z przyczepką rowerową

Pozostając w temacie aktywnych sportów na świeżym powietrzu i wspomnianego już joggingu, na rynku pojawia się dziś także coraz więcej wózków sportowych zaprojektowanych specjalnie z myślą o aktywnych spacerach z dzieckiem. Wózki takie najłatwiej znaleźć w sklepach sportowych (np. Bikester.pl), wybierając modele dedykowane do biegania czy jazdy na rolkach.

Jako że wymagania dotyczące funkcjonalności, bezpieczeństwa i wytrzymałości wózków sportowych są nieco wyższe niż w normalnych wózkach, nie trzeba martwić się tu o odpowiednie zabezpieczenie dziecka w wózku czy amortyzację samego wózka podczas jazdy. Co więcej, producenci wózków do biegania stawiają zawsze na regulowaną wysokość rączki, dzięki której łatwiej przyjmiesz prawidłową pozycję w trakcie biegu.

Treningi obciążeniowy z dzieckiem

Tu co prawda nie zasugerujemy zakupu dodatkowych akcesoriów do pogodzenia aktywności fizycznej z opieką nad dzieckiem, a wręcz przeciwnie – zachęcimy, by to dziecko stało się Twoim najlepszym ciężarkiem podczas ćwiczeń. Każdego dnia na rynku fitness pojawiają się nowe zajęcia dla fit mam, które zachęcają do udziału w ćwiczeniach razem z dziećmi i wykorzystywaniu maluchów w bardzo bezpieczny sposób podczas przysiadów, wykroków, czy ćwiczeń na podłodze.

Trzymając malucha na rękach, dociążasz dodatkowo swoje ciało, zwiększając intensywność treningu z obciążeniem bodyweight, a jednocześnie bawisz się z maluchem i budujesz pozytywną więź między wami. Wiele mam szybko orientuje się, że dzieci są po tego typu ćwiczeniach bardziej chętne do ruchu i zabawy, a gdy urosną do poziomu samodzielnego chodzenia, same zaczynają ćwiczyć razem z mamą.

Wykorzystaj swoje otoczenie – sprytne ćwiczenia z dzieckiem

Ciekawe akcesoria do ćwiczeń z dziećmi możesz znaleźć w specjalistycznych sklepach sportowych, ale możesz wykorzystać też swoje otoczenie i sama znaleźć akcesoria, które ułatwią Ci zachowanie poziomu fitnessu z udziałem dziecka. Ta sekcja spodoba się szczególnie rodzicom nieco większych dzieci, które spędzają sporo czasu na placu zabaw, mogą dołączyć do Ciebie na basenie czy poradzą sobie na rowerku biegowym.

Wypróbuj treningu na świeżym powietrzu, podnosząc dziecko po każdym zjeździe na zjeżdżalni, robiąc przysiady podczas bujania na huśtawce (doskonały sposób na nadanie jednostajnego tempa), czy podpierając się na ławce i ćwicząc tricepsy. Wiele placów zabaw wyposaża się dziś także w siłownie na otwartym powietrzu, z których możesz korzystać, doglądając swojego malucha podczas zabawy. A jeśli dziecko jest gotowe na rowerek, wybierz jeden spośród wielu rowerków biegowych w ofercie Bikester.pl i zaszczep w swojej pociesze pasję do jazdy już od najmłodszych lat!

Aktywność fizyczna przy wychowywaniu małego dziecka? Wystarczy garść akcesoriów i odrobina pomysłowości, a zachowanie świetnej formy jest możliwe i to bez konieczności zostawiania malucha pod opieką dziadków.

Koniecznie przeczytaj:

Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)