Type to search

Wybór rakiety do badmintona może stanowić duży problem. Jeśli także chcesz znaleźć odpowiedni model, sprawdź nasze wskazówki! Dzisiaj w sklepach można znaleźć najróżniejsze rakiety do badmintona. To zarówno modele przeznaczone dla początkujących graczy, jak również dla osób z większym doświadczeniem.

Czym warto kierować się podczas zakupu paletki do badmintona? Jakie modele rekomendowane są dla nowicjusza? Jaki sklep warto wybrać?

Dobra rakieta do badmintona – czyli jaka?

Nie ma jednej uniwersalnej i dobrej dla każdego rakietki do badmintona. W sprzedaży znajdziemy mnóstwo modeli, które różnią się pomiędzy sobą zastosowanymi materiałami, technologiami, wymiarami i innymi detalami.

Najlepiej zatem dobrać rakietę do badmintona tak, aby odpowiadała ona naszym indywidualnym wymaganiom.

Główne parametry opisujące rakiety do badmintona:

 • waga
 • balans
 • flex – sztywność lub elastyczność
 • grubość rączki
 • kształt głowicy

Każdy z tych parametrów znajdziemy na opisie rakiety lub też w sklepie internetowym, gdy chcemy zamówić ją on-line. Co dokładnie oznaczają?

Waga

Waga rakiety do badmintona jest bardzo ważnym parametrem, który ma wpływ na wyniki gry. Aktualnie do wyboru mamy rakiety w różnych kategoriach wagowych:

 • 1U – 95-100 g – rakietka ciężka
 • 2U – 90-94 g – rakietka ciężka
 • 3U – 85-89 g – rakietka uniwersalna
 • 4U – 80-84 g – rakietka uniwersalna
 • 5U – 75-79 g – rakietka bardzo lekka
 • 6U – 70-74 g – rakietka bardzo lekka

Rakiety ciężkie pozwalają na uzyskanie mocniejszych uderzeń, ale także są mniej zwrotne. Mogą powodować szybszy ból rąk przy grze.

Z kolei lekkie rakiety do badmintona dają słabsze uderzenia, ale są łatwiejsze w manewrowaniu.

Połączeniem dobrej zwrotności i mocy uderzeń są rakiety uniwersalne.

Balans

Parametr ten odnosi się do środka ciężkości rakiety, który może być umieszczony bliżej jej głowicy, rączki albo może być zrównoważony.

Rakietka do badmintona o balansie na głowicę, powyżej 300 mm, będzie dawała mocniejsze uderzenia, ale także będzie trudniejsza w manewrowaniu.

Z kolei rakietki do badmintona o balansie na rączkę dają wrażenie większej lekkości, pozwalają na uzyskanie lepszej kontroli nad uderzeniem, lecz ma ono mniejszą siłę. Oznaczane są jako rakiety poniżej 280 mm.

Pośrodku znajdują się rakiety zrównoważone – od 280 mm do 300 mm.

Flex

Sztywność lub elastyczność rakiety do badmintona również ma duże znaczenie. Jest ona powiązana z absorpcją energii przez rakietę, co ma wpływ również na jej moc oraz zwrotność.

Rakiety elastyczne dają większą kontrolę uderzenia, ale mniejszą moc, ponieważ pochłaniają dużą część energii. Polecane są dla osób preferujących grę defensywną.

Natomiast rakiety sztywne dają lepszą moc odbicia. Takie rakiety mogą być też bardziej precyzyjne, ale wymagają dobrej techniki gry. Najlepiej nadają się do stylu ofensywnego.

Grubość rączki

Przy doborze odpowiedniej paletki do badmintona zwróćmy też uwagę na jej grubość rączki. Powinna być ona dopasowana do dłoni, aby dobrze w niej leżeć.

W sprzedaży znajdziemy rakiety o grubościach rączek oznaczanych od G1, czyli najcieńszej do G5, czyli najgrubszej. Najpopularniejszy wybór to rakiety z rączkami G3. Jeśli nie wiemy, jaką rakietę do badmintona wybrać, warto postawić na tę o mniejszej grubości – możemy regulować ją potem przez zastosowanie dodatkowej owijki.

Kształt głowicy

Dzisiaj w sklepach możemy znaleźć rakiety o dwóch kształtach głowicy, a mianowicie o kształcie owalnym, przypominającym jajko, a także kwadratowym – izometrycznym.

Rakietki klasyczne o kształcie owalnym polecane są dla graczy bardziej doświadczonych. Z kolei te kwadratowe łatwiej wybaczają nieprecyzyjne zagrania.

Dobra rakieta do badmintona na start – co kupić?

Gdy chcemy zakupić dobrą rakietkę do badmintona dla początkującego gracza, warto więc wziąć powyższe parametry pod uwagę. Najlepiej skupić się na następujących:

 • uniwersalna, średnia waga, na przykład 3U
 • elastyczna konstrukcja rakiety
 • zrównoważona głowica
 • rączka G3
 • głowica o kształcie kwadratowym – izometrycznym

Oczywiście, dobór odpowiedniej rakiety do badmintona jest kwestią indywidualną, dlatego warto wypróbować różne modele.

Sklep internetowy Badmin przygotował dla swoich klientów specjalną usługę polegającą na wynajmie rakiet na testy. Do wyboru jest szeroka gama modeli, które przeznaczone są zarówno dla graczy początkujących, jak również tych mających już większe doświadczenie.

Badmin to sklep on-line ze wszystkim, czego potrzebuje gracz w badmintona. Zakupisz tu rakiety uznanych marek, na przykład Babolat, Carlton, FZ Forza, ProKennex, Victor, Wilson czy Yonex, specjalne zestawy do badmintona, lotki, odzież czy torby.

Koniecznie przeczytaj:

  Ćwiczenia cardio z Keaira LaShae widziałaś JUŻ?
Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)