Type to search

Kołyska do brzuszków – OPINIE – jak używać [WIDEO] – jaką kupić?

Kołyska do brzuszków to przyrząd, dzięki któremu znacznie szybciej wyrzeźbisz mięśnie brzucha, bez narażania kręgosłupa na uszkodzenie. W dzisiejszym poradniku dowiesz się jak używać kołyski i na co zwracać uwagę podczas jej zakupu.

Ten przyrząd do brzuszków dowozi naprawdę zadowalające efekty, dzięki kołysce wzmocnisz i wyrzeźbisz mięśnie brzucha, wyizolujesz mięśnie ABS, a podczas samego robienia brzuszków – znacznie odciążysz kręgosłup!

Jak działa kołyska do brzuszków?

Ten przyrząd do robienia brzuszków imituje wykonywanie klasycznych ćwiczeń na brzuszki, jedyną różnicą jest trzymanie obiema rękoma za uchwyty znajdujące się po bokach lub za tułowiem, które są częścią konstrukcji, a nie za głową jak w klasycznej wersji brzuszków.

jak-dziala-kolyska-do-brzuszkow

Kołyska do robienia brzuszków świetnie współgra z naszym ciałem, spinając mięśnie brzucha i jednocześnie unieruchamiając części ciała, których nie trzeba angażować podczas ćwiczenia.

Konstrukcja tego przyrządu do brzuszków odciąża więc kark, szyję i górne kręgi kręgosłupa, zmuszając do pracy jedynie mięśnie brzucha.

Z kołyski powinny szczególnie korzystać osoby, które chcą robić brzuszki, ale nie pozwala im na to ból kręgosłupa. Ból pojawia się szczególnie wtedy, gdy robiąc brzuszki, zbyt mocno ciągniemy głowę do przodu, mając ręce z tyłu głowy.

Często jest to metoda wspomagania mięśni brzucha, gdy te są u kresu sił. Ciągnąc głowę ku przodowi, nadwyrężamy szyję oraz kręgi. Długotrwale stosując taką nieprawidłową technikę, możesz doprowadzić do trwałych uszkodzeń kręgów szyjnych.

Stosując kołyskę do brzuszków, szybciej wzmocnisz i wyrzeźbisz brzuch, zachowując przy tym zdrowy kręgosłup. Ten przyrząd do robienia brzuszków robi robotę i warto mieć go pod ręką podczas codziennych treningów.

Jak ćwiczyć z kołyską do brzuszków?

Trening brzucha na kołysce zaczynamy od przyjęcia pozycji wyjściowej:

  1. Kładziemy się na podłodze.
  2. Podkładamy pod plecy kołyskę.
  3. Chwytamy obiema rękami za uchwyty.
  4. Spinamy brzuch, pochylając się od pasa w górę ku przodowi.

Instrukcję ćwiczenia na kołysce znajdziesz na poniższym wideo:

Ćwiczenia na brzuszki z kołyską

Ten przyrząd do ćwiczeń mięśni brzucha jest tak skonstruowany, by umożliwiać ćwiczącym wykonanie kilku rodzajów ćwiczeń. Na poniższym wideo zaprezentowane zostały wszystkie ćwiczenia, jakie można wykonać.

Jak często ćwiczyć brzuszki na kołysce?

Osoba początkująca powinna ćwiczyć brzuszki na kołysce co drugi dzień. Jest to odpowiednia częstotliwość, aby mięśnie brzucha zdążyły się odpowiednio zregenerować.

W internecie można spotkać gotowe plany treningowe na mięśnie brzucha – ale nie warto się na nich wzorować, ponieważ trening brzucha na urządzeniu do brzuszków, to zupełnie inny wysiłek.

Dostosuj częstotliwość treningów do wytrzymałości Twoich mięśni brzucha. Postaraj się wykonać jak największą ilość powtórzeń w każdej serii. Natomiast ilość serii dobierz odpowiednio pod możliwości regeneracyjne mięśni brzucha.

Warto jednak, aby każda seria kończyła się na przynajmniej 15-20 powtórzeniach, natomiast serii najlepiej zrobić minimum 4.

Nie stosuj też zbyt długich przerw między seriami, najlepiej odpoczywać około 30 sekund. I ostatnia rada dla ćwiczących pierwszy raz mięśnie brzucha na kołysce:

W żadnej serii i w żadnym powtórzeniu nie dopuszczaj do całkowitego rozluźnienia mięśni brzucha! Mięśnie niech będą cały czas spięte…

Trening mięśni brzucha na kołysce dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych nieco różni się od treningu dla początkujących. Na czym dokładnie polega różnica?

Różnica polega na intensywności, ilości powtórzeń i długości przerwy między jedną a drugą serią. Trening brzucha na kołysce wykonuj w 5 seriach, z minimum 20 powtórzeniami i przerwami między seriami 10-15 sek.

Mięśnie brzucha bardzo szybko uodparniają się na wysiłek, dlatego co jakiś czas należy poddawać je coraz cięższemu wysiłkowi, by wciąż obserwować efekty ćwiczeń.

Ćwiczenia na kołysce do brzucha dla osób zaawansowanych wykonuj po każdym treningu albo nawet codziennie, nie zapominając oczywiście o regeneracji mięśni.

Kołyska do brzucha – wady i zalety

kolyska-do-brzucha-wady-zaletyNajwiększe zalety kołyski do brzucha to:

  • Cena – najtańsze kołyski zaczynają się poniżej 100 zł.
  • Prostota użycia – na kołysce możesz wykonać nawet 5 różnych ćwiczeń na mięśnie brzucha.
  • Efektywność – kołyska świetnie rzeźbi mięśnie brzucha.
  • Eliminuje kontuzje – robienie brzuszków na tym urządzeniu zauważalnie odciąża kręgosłup.
  • Rehabilitacja – kołysek używa się także do rehabilitacji pacjentów, którzy nie mogą nadwyrężać kręgosłupa.
  • Zajmuje mało miejsca – niektóre akcesoria do ćwiczeń zajmują wiele miejsca, ograniczając pole do treningu, natomiast urządzenie do brzuszków miejsca zajmuje bardzo mało.

Największe wady kołyski:

  • Samodzielny montaż – kupując kołyskę do brzuszków, należy ją samemu złożyć. Nie jest to jednak aż tak duża wada.
  • Kołyska bardzo mocno izoluje mięśnie brzucha, wykluczając z pracy inne partie mięśni.
  • Mniej spalonych kalorii – ta wada kołyski wynika z powyższej wady, mianowicie, ćwiczenie brzuszków na kołysce zmniejsza objętość wysiłkową treningu, bo nie są angażowane żadne inne mięśnie oprócz mięśni brzucha, to z kolei prowadzi do spalania mniejszej ilości kalorii.
  • Mała wszechstronność – kołyska spala jedynie tłuszcz w okolicy brzucha, nie można zastosować jej do ćwiczeń innych partii ciała.

Czy warto korzystać z kołyski do brzuszków?

Ten przyrząd do ćwiczeń brzucha ma dwie najważniejsze zalety:

  1. Kołyska odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a zamocowane na jej konstrukcji uchwyty do rąk, chronią szyję przed nadmiernym ciągnięciem jej do przodu (klasyczne brzuszki).
  2. Wygoda i prostota użytkowania kołyski sprawia, że kładąc się pod nią nawet pierwszy raz, natychmiast przyjmujesz prawidłową pozycję do robienia brzuszków i z miejsca zaczynasz izolować mięśnie brzucha, rzeźbiąc je każdym kolejnym powtórzeniem.

Na koniec zamieszczam wideo, gdzie kołyskę do ćwiczeń dociążamy krążkiem i dodatkowo zakładamy gumy oporowe:

Warto przeczytać:

Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)