Aby efektywnie ćwiczyć, nie potrzeba wiele… Wiedzą o tym wszyscy, którzy zdecydowali się na trening za pomocą skakanki. Używanie skakanki do codziennego treningu ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to jedna z tańszych metod. Nie trzeba nawet kupować skakanki, równie dobrze można zrobić ją samemu z materiałów dostępnych w każdym domu.
Trening na skakance odbywa się praktycznie w każdym miejscu, gdzie jest do dyspozycji choćby niewielka przestrzeń. Możemy ćwiczyć we własnym mieszkaniu, albo wyjść na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą skakanki jest fakt, iż jest to bardzo dobry trening całego ciała. W ruchu są wszystkie mięśnie, co pozwala na równomierny rozwój całej sylwetki.
To trening doskonały dla kobiet, ponieważ dobrze kształtuje nogi, pośladki, a przy tym pomaga pozbyć się cellulitu. Idealnie nadaje się dla wszystkich osób pragnących wyrzeźbić mięśnie brzucha. Skakanka nadaje się do treningu interwałowego, ze względu na to, że podczas ćwiczeń łatwo moderować ich tempo.
Trening na skakance jest przydatny osobom, które chcą zwiększyć swoją szybkość, na przykład uprawiających sporty jej wymagające, takie jak boks, gry zespołowe, biegi, sztuki walki. Trening ze skakanką wzmacnia nogi i przez to chroni stawy przed kontuzjami, a trzeba pamiętać, że staw skokowy oraz kolanowy są wyjątkowo narażone na urazy podczas ćwiczeń i uprawiania sportów.
Przez pół godziny ćwiczeń na skakance, możliwie jest spalenie nawet do pięciuset kalorii. Doliczając do tego odpowiednią dietę, możemy uznać, że ćwiczenia na skakance są bardzo efektywne jeśli chodzi o zrzucenie zbędnych kilogramów. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to osób z lekką nadwagą.
Te osoby, których BMI wskazuje na dużą otyłość, powinny najpierw znaleźć jakiś inny sposób na zrzucenie kilogramów. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie diety, uprawianie aktywności takiej jak chodzenie, wchodzenie po schodach, jazda na rowerze.
Podczas wykonywania ćwiczeń na skakance stawy osób otyłych byłyby zbyt mocno obciążone, łatwo mogłoby dojść do fatalnej w skutkach kontuzji. Jeśli nadwaga nie jest zbyt wysoka, to skakanka jest świetnym sposobem na zwiększenie metabolizmu oraz przyśpieszenie spalania tłuszczu. Jest zatem bardzo dobrym sposobem na wysmuklenie, a następnie wyrzeźbienie sylwetki.
Przede wszystkim istotna jest regularność. Bez niej niestety nie liczmy na jakieś spektakularne efekty. Większość ludzi jednak nie ma nic przeciwko ćwiczeniu na skakance, ponieważ przypomina im to czasy dzieciństwa i kojarzy się pozytywnie. Dla wielu ludzi ćwiczenie to jest ciekawą zabawą, dlatego nie opuszczają treningów. Jeśli jednak trening już po kilku dniach zaczyna nam się dłużyć, warto znaleźć coś bardziej odpowiadającego.
Ćwiczenia na skakance niestety nie podlegają zbyt dużym modyfikacjom, jedynie zmianie techniki skakania. Można ćwiczyć dwa, trzy razy w tygodniu przez godzinę, ale dla osób początkujących lepiej będzie ćwiczyć codziennie przez pół godziny.
Bywa, że i to jest dość trudnym zadaniem, dlatego z początku warto zacząć od na przykład dziesięciu, następnie piętnastu, dwudziestu minut. Już po kilku dniach regularnego treningu na pewno zostanie zauważona poprawa, przede wszystkim ogólnej kondycji i wydolności ciała.
Teoretycznie wystarczy jedynie kawałek sznurka, ale do każdego treningu trzeba się przygotować. Przede wszystkim zapewnijmy sobie odpowiedni strój. Powinien być dopasowany do ciała ze względu na podskoki. Lepiej, aby ubrania nie mógł podwiać wiatr, ponieważ przy wysokim stopniu wydzielania potu skończy się to przeziębieniem.
Ubranie powinno być przy tym przepuszczające powietrze oraz odprowadzające wilgoć. Kobiety powinny zadbać o dobrze dopasowany biustonosz sportowy, szczególnie te panie o bardziej obfitym biuście. W przeciwnym razie skóra będzie bardziej narażona na rozciąganie się, co sprawi, że biust będzie szybciej obwisał, ponadto piersi mogą po prostu przeszkadzać podczas wykonywania ćwiczeń.
Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej banalnego od skakania. Każde dziecko to potrafi! A jednak warto pamiętać o podstawowych zasadach ćwiczeń, ponieważ zła technika wykonania spowoduje odwrotne od założonych efekty. Bywa, że złe przygotowanie przynosi kontuzje, a nawet poważne złamania.
Przede wszystkim należy pamiętać, aby podczas ćwiczeń przyjąć odpowiednią postawę. Wielu ludzi garbi się nieświadomie. Warto zapytać kogoś o to, czy przyjęta pozycja jest prawidłowa, albo nagrać swoje ćwiczenia, by samemu się o tym przekonać. Brzuch powinien być wciągnięty i napięty, łokcie ugięte i przyciągnięte do tułowia.
Same dłonie powinny być ustawione w przeciwnych kierunkach. Ćwiczyć należy, pracując dłońmi oraz nadgarstkami, natomiast utrzymując bez ruchu stawy barkowe. Prawidłowy podskok wykonuje się na palcach, nie skaczemy wysoko, a jedynie na wysokość kilku centymetrów.
Gdy ten podstawowy sposób wykonywania tego ćwiczenia zostanie opanowany, wówczas możemy pomyśleć o wprowadzeniu różnych innych modyfikacji, takich jak krzyżowanie skakanki podczas wykonywania ćwiczeń, czy „bieganie w miejscu”.
Jeśli zdecydujemy się na kupno skakanki, najlepiej jest to zrobić w sklepie sportowym, nie zaś na bazarze lub w hipermarkecie. Znajdziemy tam profesjonalne skakanki, które wytrzymają codzienne ćwiczenia. Najlepszym rozwiązaniem są skakanki z tworzywa sztucznego, ponieważ są lekkie, jak również łatwe w przechowywaniu i utrzymaniu w czystości.
Higiena skakanki powinna zostać utrzymana w ten sposób, że po każdym treningu zostanie ona umyta ciepłą wodą z mydłem. Niektórzy ludzie wolą jednak czuć pewien ciężar, wtedy lepszym dla nich rozwiązaniem jest zastosowanie skakanki wykonanej z materiałów naturalnych. Bardzo wytrzymałym materiałem jest rzemień.
Dobrze jest, jeśli uchwyty skakanki są antypoślizgowe, uniknie się dzięki temu wyślizgiwania się rączek ze spoconych dłoni. Innym sposobem jest zakupienie specjalnych rękawiczek. Skakanka nie powinna być ani za długa, ani za krótka, dopasowana do wzrostu. Aby przekonać się, czy jest odpowiedniej długości, należy stanąć na lince oraz naciągnąć ją. Powinna sięgać dorosłej osobie do bioder. Wiadomo wtedy, że jest odpowiedniej długości.
Nie każdy powinien ćwiczyć ze skakanką. Oprócz wspomnianych osób z dużą nadwagą nie powinny tego robić osoby ze stwierdzonymi chorobami układu krążenia. Dzieje się tak dlatego, że aktywność ta w krótkim czasie bardzo przyśpiesza tętno, co dla osób chorujących na serce bywa nawet zabójcze.
Zarówno w przypadku osób otyłych jak i chorujących na serce ćwiczenia kończą się często zasłabnięciem. Wszystkie teoretycznie zdrowe osoby, które zaczynają podczas treningu odczuwać dyskomfort, zawroty głowy, ból powinny natychmiast przerwać. Nie jest to też odpowiedni trening dla wszystkich, którzy przeszli kontuzje na przykład stawów kolanowych, skokowych.
A teraz koniecznie przeczytaj o: