Dziś opowiem, czym jest wdowi grab i jakie ćwiczenia wykonywać, aby się go pozbyć. Wady postawy we współczesnym społeczeństwie są coraz bardziej widoczne i objawiają się w coraz młodszym wieku. Fizjoterapeuci mają pełne ręce roboty.
To charakterystyczna wada postawy w obrębie kręgosłupa na odcinku szyjnym oraz piersiowym. W tym miejscu następuje wygięcie kręgosłupa do przodu, przez co głowa jest stale opuszczona, a cało pochylone do przodu.
Taka postawa najczęściej kojarzona jest ze starszymi ludźmi, stąd nazwa. Schorzenie powoduje niemożność wyprostowania się, wiąże się również z dotkliwym bólem. Współcześnie przytrafia się coraz młodszym osobom.
Dotyka częściej kobiet, ponieważ częścią wdowiego garba jest również zgromadzony tłuszcz, produkowany pod wpływem kobiecych hormonów – estrogenów. Sprawia to, że garb jest znacznie bardziej widoczny u kobiet. Ponadto niektóre kobiety mają bardziej obfity biust, przez co mają większą tendencję do garbienia się, co również wiąże się z rozwojem zwyrodnień.
Naukowcy są zgodni co do tego, że o ile młodsze osoby chcą walczyć z garbem ze względów estetycznych, jest to zwyrodnienie, mające negatywne odbicie w zdrowiu ogólnie. Stałe zgarbienie powoduje uciskanie narządów wewnętrznych, w tym płuc, co wpływa na nieprawidłowe oddychanie.
Efektem jest niedotlenienie ważnych narządów, jak również problemy kardiologiczne. Badania UCLA potwierdzają, że wdowi garb jest w stanie przyczynić się do krótszego życia, szczególnie jeśli wcześniej doszło do złamań kręgów. Osoby chorujące na osteoporozę są znacznie bardziej naznaczone ryzykiem rozwinięcia się wdowiego garba, jak również, o ile przeszły wcześniejsze złamania, są narażone na ryzyko przedwczesnego zgonu.
Wdowi garb to także przyczyna napadowych bólów głowy, czyli migreny, a nawet problemów z uzębieniem (zgrzytanie zębami), czy z widzeniem, o czym nie zawsze wielu pacjentów lekarzy pierwszego kontaktu zdaje sobie sprawę i o czym nie są raczej informowani.
Przyczyną, dla której problemy z kręgosłupem rozwijają w młodym wieku, jest współczesna technologia. Obecnie większość ludzi nie rusza się nigdzie bez swojego telefonu. Jest w nim wszystko, czego potrzeba do szczęścia – Internet, portale społecznościowe, filmy, rozrywka. Większość ludzi chodzi cały czas z nosem w telefonie, nawet gdy przechodzą przez ulicę, stoją. To właśnie w tym ostatnim przypadku tkwi największe zagrożenie.
Postawa stojąca z pochyloną głową powoduje, że szyja jest mocno obciążona. W tej pozycji stosunkowo delikatne kręgi szyjne muszą utrzymać ciężar nawet kilkunastu kilogramów, w zależności od kąta nachylenia. Kąt nachylenia około sześćdziesięciu stopni powoduje, że szyja obciążona jest ciężarem dwudziestu siedmiu kilogramów!
Nic dziwnego, że już po kilku miesiącach wpatrywania się w ekran telefonu przy każdej wolnej okazji ból karku oraz ramion staje się codziennością. Dawniej wdowi grab najczęściej dotykał osoby pracujące w pozycji pochylonej, na przykład szwaczki. Dziś staje się to znacznie bardziej powszechną chorobą.
Istnieją również przyczyny genetyczne. Wystarczy obserwacja osób spokrewnionych, aby móc przewidzieć czy zwyrodnienie będzie się rozwijać również u młodszego pokolenia. Inną z przyczyn jest wspomniana wcześniej osteoporoza. Bardziej narażone na chorobę są osoby cierpiące na tak zwany wypadający dysk.
Również problemy hormonalne są przyczyną szybszego „kurczenia się” i starzenia. Jedną z chorób na tym podłożu jest schorzenie Cushinga. Jest to niewydolność kory nadnerczy prowadząca do poważnych problemów na tle hormonalnym. Są to jednak dość rzadkie przypadki.
Niektóre osoby zajmujące się naturalnymi metodami leczenia, wskazują również korelację pomiędzy wdowim garbem a psychiką, podkreślając, iż schorzenie to jest schorzeniem psychosomatycznym. Kobiety cierpiące z powodu tej wady postawy w swoim życiu przeżywały wiele wstydu, cierpiały z powodów lęków, żalu, być może stąd właśnie nazwa. Schorzenie to częściej dotyka osób, które są wycofane, zamknięte w sobie.
Jedną z najczęściej podejmowanych metod leczenia zaawansowanej krzywizny a odcinku szyjnym jest operacja. Jest to jednak najczęściej ostateczność, w przypadku, gdy skrzywienie znacząco utrudnia życie człowieka. Co więcej, wielu lekarzy uznaje granicę wieku, do której możliwie jest przeprowadzenie zabiegu. Jeśli starsza osoba cierpi z powodu bólu, częściej przepisywane są jej sterydy.
W wielu przypadkach choroba ta nie wiąże się ze znacznym bólem, ale ze względów estetycznych młodsze osoby chcą pozbyć się garba.
Operacja na tym odcinku kręgosłupa jest dość ryzykowna, ponadto rekonwalescencja jest długa. Dlatego w większości przypadków nie rekomenduje się operacji.
Ćwiczenia oraz naturalne leczenie wdowiego garba jest ważne, przede wszystkim we wczesnej fazie rozwoju choroby. Przy dobrej profilaktyce możliwe jest znaczne zmniejszenie postępu schorzenia. Ważnym ćwiczeniem jest na przykład joga, nie tylko spowalnia rozwój schorzenia, ale również przynosi ulgę w bólu.
Jest to również jedna z praktyk, jaka po przećwiczeniu z instruktorem, nadaje się do praktyki w domu. Do dyspozycji pacjentów pozostają także znacznie prostsze ćwiczenia. Jednym z nich jest ćwiczenie przy ścianie, polegające na dokładnym przyłożeniu pleców do niej oraz cofnięciu brody, tak by odcinek szyjny kręgosłupa również przylegał do jej powierzchni.
Nie należy tego robić na siłę, a jedynie lekko cofnąć brodę. W tej pozycji należy wytrzymać piętnaście sekund, a w serii powtórzyć je dziesięć razy.
Jedną z metod pozwalających na walkę z garbem jest spanie na plecach. Powoduje to odciążenie kręgosłupa na tym odcinku, przez co w ciągu nocy następuje poprawa jego kondycji. Ale podczas całej nocy ciężko jest utrzymać jedną pozycję. Aby to sobie ułatwić, możemy skorzystać ze specjalnej poduszki, wynalezionej przez Lou, kobietę mieszkającą w Texasie, prowadzącej kanał na Youtube, przekraczający 80 tysięcy subskrypcji.
Jest to poduszka specjalnie zaprojektowana dla osób, które chcą spać wyłącznie na plecach. Powstrzymuje przed nieświadomym przekręcaniem się w czasie snu.
Według doktora Roberta Frascino obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia jest zastosowanie liposukcji ultradźwiękami. Ta metoda pozwala na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej zgromadzonej na szyi bez konieczności przeprowadzenia skomplikowanej operacji.
Następuje widoczna poprawa, a zabieg nie jest tak inwazyjny. Ważne jest jednak powtarzanie zabiegu, ponieważ garb po jakimś czasie będzie powracał. Naturalną alternatywą dla tego zabiegu jest masaż próżniowy przy wykorzystaniu bańki chińskiej. Doktor Frascino zauważa, że oprócz tego istnieje raczej niewielka ilość metod, które mogłyby skutecznie zmniejszać wdowi garb. Dieta i ćwiczenia dają dość ograniczone efekty przy zaawansowanym schorzeniu.
Koniecznie przeczytaj:
Bardzo proszę o dokładniejsze dane dotyczące poduszki do spania.
Albo odnośnik bezpośrednio do strony gdzie można je zakupić lub pełna nazwę osoby, która ja wymyśliła, ponieważ ciężka ja znaleźć 😔
https://www.youtube.com/watch?v=05TNp7WnfJo
https://www.youtube.com/watch?v=05TNp7WnfJo