Wady postawy objawiają się niestety w coraz młodszym wieku. Dużym problemem zarówno estetycznym jak i zdrowotnym jest tak zwany bawoli garb.
Bawoli garb, to wada polegająca na zbyt mocnym pochyleniu odcinka szyjnego kręgosłupa do przodu, co powoduje trwałe zwyrodnienia. Ponadto w miejscu garba narasta tkanka tłuszczowa, szczególnie u kobiet w okresie menopauzy. Efektem jest widoczne wybrzuszenie.
Szczególnie dotyka ono właśnie kobiety, co stanowi problem estetyczny. Często wiąże się też z bólem, ale nie zawsze, do pewnego stopnia przebiega całkowicie bezobjawowo.
W wyniku różnych czynników bawoli garb pojawia się u coraz młodszych osób, między innymi z powodu rozwoju nowych technologii. U osób chorujących na osteoporozę, które przeszły złamanie kręgosłupa przyczynia się do przedwczesnego zgonu.
Najczęstszą przyczyną jest oczywiście niezachowywanie prawidłowej postawy. Zwyrodnienie rozwija się u osób pracujących na przykład na siedząco, w pozycji pochylonej. Czyli u szwaczek, architektów, osób pracujących przed komputerem. Również stojąc i pochylając się na przykład nad smartfonem, rozwijamy wady postawy.
Dzieje się tak dlatego, że szyja, która jest dość delikatna, narażona jest wówczas na bardzo poważne obciążenia, nawet do ponad dwudziestu kilogramów. Powoduje to skrzywienia i promieniujący ból kręgosłupa, oraz bóle mięśni. Istnieją również rzadsze przyczyny problemów tego typu między innymi zaburzona gospodarka hormonalna, tak zwane schorzenie Cushinga, osteoporoza, jak również czynniki genetyczne.
Wielu ludzi sądzi, że to tylko mankament figury, ale prawdą jest, że choroba ta potrafi poważnie wpłynąć na zdrowie. Jedną z chorób towarzyszących jest migrena. Niestety lekarze wciąż nie łączą wad postawy z występowaniem migreny. Tymczasem nowe badania wskazują, że wady postawy są przyczyną bólów głowy, co jest spowodowane napięciem mięśni szyi i głowy, a nawet przyczyniają się do problemów z zębami.
Powszechną chorobą jest na przykład bruksizm, czyli zaciskanie mocno szczęk, najczęściej nieświadomie i zgrzytanie zębami. Prowadzi to do przedwczesnego zużycia się zębów, odsłonięcia ich wnętrza oraz do nadwrażliwości. Bawoli garb powoduje również ściśnięcie narządów wewnętrznych, szczególnie płuc, co z kolei przyczynia się do niedotlenienia organizmu, w tym tak istotnych dla zdrowia i funkcjonowania organizmu jak mózg.
Również fakt, że schorzenie to zmienia sylwetkę i jest najbardziej popularne wśród kobiet, powoduje problemy psychologiczne. Garb optycznie poszerza sylwetkę oraz pogrubia szyję, przez co większość kobiet z tym schorzeniem czuje się mało atrakcyjne, niezbyt kobieco.
Ciężko im jest dobrać odpowiednią garderobę, zmuszone są do noszenia takich ubrań, które pasują, a nie takich, które chcą nosić. To jeszcze dodatkowo obniża samopoczucie.
Ten defekt jest częstą przyczyną, dla której podejmowane są próby jego zwalczenia. W internecie pełno jest porad jak zwalczyć garb. Jednak przynoszą one efekty tylko w początkowej fazie bawolego garba. Przede wszystkim zmiana nawyków oraz poprawa postawy powinny przynieść najwięcej korzyści.
Lecz gdy balowi garb jest już w fazie dosyć zaawansowanej, ćwiczenia oraz dieta przynoszą mniejsze korzyści. Faktycznie sytuację pogarsza odkładający się tłuszcz, ale nie jest regułą, że bawoli garb pojawia się tylko u osób otyłych. Dotyka także osoby szczupłe, dlatego dieta niewiele zmienia.
Ćwiczenia na bawoli garb, bardziej skuteczne w początkowej fazie schorzenia. Warto je jednak podejmować na każdym etapie choroby, ponieważ przynoszą ogromną ulgę w dolegliwościach bólowych, pozwalają również na cofnięcie się wielu schorzeń towarzyszących, na przykład migreny, zgrzytania zębami.
Najlepsze estetyczne efekty dają metody pozwalające na zmniejszenie odkładania się tłuszczu w okolicy karku. Lekarze polecają na przykład liposukcję, czyli mechaniczne usuwanie tłuszczu, oraz rozbijanie tkanki tłuszczowej za pomocą fal ultradźwiękowych i nie tylko. Pomocny jest również masaż, który rozbija tkankę tłuszczową, czyli na przykład masaż bańką chińską, albo masaż mechaniczny próżniowy.
Takie zabiegi trzeba jednak wykonywać systematycznie, gdyż tkanka tłuszczowa będzie powracała. Masaże działają rozluźniająco również na tkankę mięśniową, przez co zapobiegają postępowaniu choroby, bowiem jest ona związana właśnie z nadmiernym przykurczem tkanek.
Zwiększają również elastyczność tkanek oraz poprawiają wygląd skóry. Metodą uzupełniającą okazuje się psychoterapia. Nadmierne spięcie, jak również problemy psychologiczne w wielu przypadkach mogą okazać się przyczyną garbienia się i wad postawy, co z kolei prowadzi do rozwoju skrzywienia kręgosłupa.
Również skutkiem zgarbienia są problemy psychologiczne. Dlatego w celu poprawy samopoczucia warto wybrać sobie jakiś rodzaj terapii i pracować nad nim z psychologiem.
Osoby pracujące przy biurku, w pozycji stojącej i siedzącej pochylonej, powinny szczególnie dbać o postawę i wprowadzić ćwiczenia, nawet gdy pozornie jeszcze nic złego się nie dzieje. To najlepsza profilaktyka. Jakie są najlepsze ćwiczenia w takim wypadku? Fizjoterapeuci radzą, by obejmowały one w dużej mierze rozciąganie. Rozluźnia ona zastałe tkanki.
Przede wszystkim warto ćwiczyć obręcz barkową oraz mięśnie podpotyliczne. Pomocne są również ćwiczenia powięzi. Jest to błona odpowiedzialna za utrzymanie kształtu mięśni. Warto zadbać o jej prawidłowe przewodzenie oraz nawilżenie.
Dzięki temu zwiększa się przepływ impulsów składników odżywczych oraz płynów, co z kolei poprawia stan mięśni i innych tkanek. Warto udać się do doświadczonego terapeuty w celu wykonania zabiegów na powięzi.
Aby zapobiec schorzeniu, warto ćwiczyć nawet w trakcie pracy. Pomocne okaże się oczywiście odpowiednie siedzenie. Fotel powinien być tak wyprofilowany, aby można było wygodnie się oprzeć i odetchnąć pełną piersią. Istotne są również proste ćwiczenia, na przykład rytmiczne zgięcia i prostowanie kręgosłupa na siedząco.
W tym celu należy usiąść z prostym kręgosłupem i zachowując prosty odcinek lędźwiowy oraz krzyżowy, zginać się do przodu, a następnie wracać do pozycji wyprostowanej przy jednoczesnym mocnym ściągnięciu łopatek do tyłu. Innym ćwiczeniem jest wyciągnięcie rąk do tyłu i złączenie ich za plecami, przy jednocześnie prostym kręgosłupie i ściągniętych łopatkach. Następnie wykonujemy skręty ciała w obie strony, oraz skłony.
Ćwiczenie na bawoli garb możemy wykonywać zarówno na siedząco jak i na stojąco. Warto również pamiętać o rozluźnianiu oraz ćwiczeniu mięśni brzucha i bioder. W tym celu opieramy się rękoma o fotel i przechodząc z pozycji siedzącej, unosimy oraz wypychamy do góry biodra. Podczas ćwiczeń należy pamiętać o prawidłowym, rytmicznym oddychaniu.
Koniecznie przeczytaj: