Type to search

Wspólny trening posiada wiele zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim wzajemne motywowanie się do pracy oraz możliwość wykonywania ćwiczeń niemożliwych do wykonania w pojedynkę.

Trenować możemy z partnerem, przyjaciółką bądź większą liczbą osób – każda z tych opcji daje wiele możliwości w zakresie treningu oraz wzajemnej motywacji do ćwiczeń. Jaki wybór w przypadku wspólnych treningów będzie najlepszy – siłownia, fitness, a może trening w domu?

Co daje wspólne trenowanie?

Wspólne trenowanie to przede wszystkim lepsza motywacja do działania. Praktyka pokazuje, że bardzo trudno jest o konsekwencję podczas treningów. Zmęczenie, brak widocznych rezultatów czy nawet niezbyt dobra pogoda potrafią skutecznie odwieść od ćwiczeń. Kiedy jednak trenujemy z osobą towarzyszącą, zdecydowanie łatwiej jest być konsekwentnym.

Jeszcze większą motywację do działania uzyskamy, umawiając się na trening z grupą przyjaciół: wtedy trudno nam będzie wykręcić się od wysiłku lenistwem czy znaleźć jakąkolwiek inną wymówkę. Kolejną ogromną zaletą wspólnych treningów jest możliwość wspólnego wykonywania ćwiczeń.

Warto zauważyć, że istnieje bardzo wiele rodzajów ćwiczeń, które mogą być wykonywane we dwoje, a wiele z nich można zrobić w domu – doskonałym przykładem jest wspólna rozgrzewka czy rozciąganie.

W przypadku par świetną rozgrzewką może być taniec, który skutecznie rozgrzewa mięśnie, natomiast podczas rozciągania bardzo łatwym ćwiczeniem jest wzajemne przeciąganie się podczas siedzenia naprzeciwko siebie na podłodze. Wystarczy tylko opierać się odpowiednio stopami, aby czuć się stabilnie.

Tego typu ćwiczeń jest bardzo wiele i wspólne ćwiczenia mogą być wykonywane przez przyjaciół czy np. pary, dla których może być to świetna okazja do spędzania czasu oraz pogłębiania więzi. Wspólny trening możemy wykonywać w większej grupie, a wtedy korzyścią może być wspólne uczenie się ćwiczeń i wzajemna pomoc.

W trosce o efektywność trzeba jedynie pamiętać, aby starać się dorównać podczas treningu najlepszym członkom grupy, a nie tym osobom, które mają największe trudności z wykonywaniem ćwiczeń.

Dlaczego trenowanie z innymi motywuje?

Wspólne trenowanie to również współzawodnictwo. Postęp w osiągnięciach działa bardzo motywująco i zwykle jest świetną okazją do wzajemnej rywalizacji – nie tylko w grupie przyjaciół, ale też w parach. Dla przyjaciółek wspólny trening jest sposobnością do spędzenia razem czasu i zadbania o sylwetkę oraz kondycję, ale zupełnie przy okazji może być to także czas na plotki. Wypad do klubu fitness to również świetna szansa na poznanie nowych ludzi i ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Trenujące wspólnie pary często traktują regularne ćwiczenia nie tylko jako rozwijanie wspólnej pasji, ale przede wszystkim możliwość spędzania sporej ilości czasu razem. Niewiele osób ma w sobie tyle samozaparcia, aby trenować samodzielnie, bez czyjegokolwiek wsparcia. Trenowanie z innymi to wzajemne motywowanie się do uczestnictwa w ćwiczeniach oraz do podejmowania kolejnych wyzwań. Każdemu zależy na dobrych wynikach, a towarzysz podczas treningu to zawsze świetny motywator.

Trening indywidualny a z partnerem – wady i zalety

Trening indywidualny to wolność wyboru czasu, miejsca i rodzaju treningu. Ćwiczenia wykonywane indywidualnie to również brak jakiejkolwiek rywalizacji, nie każdy jednak potrafi efektywnie trenować bez współtowarzyszy. Po pewnym czasie może się okazać, że brak partnerów w treningu wpływa na nas demotywująco i zaczyna nam brakować zapału do kontynuacji wyzwania.

Trening indywidualny oraz ten wykonywany z partnerem mają swoje wady i zalety. To, jaką opcję wybierzemy, zależy w dużej mierze od naszych uwarunkowań charakterologicznych. Introwertycy chętniej zdecydują się na samotne wykonywanie ćwiczeń, a ekstrawertycy postarają się zaangażować do treningu odpowiednie towarzystwo.

Treningi indywidualne to zazwyczaj spore wyzwanie, wymagające odpowiednio dużej motywacji, a ćwiczenia w grupie, mimo dawki motywacji do działania, niosą ze sobą ryzyko “równania w dół”, czyli do osoby posiadającej najgorsze wyniki w grupie.

Dlaczego w domu – czy to dobry pomysł?

Trening-domowy

Trening wykonywać można nie tylko w klubie fitness, ale też w domu – szczególnie rozgrzewkę i rozciąganie. W przypadku ćwiczeń wykonywanych wspólnie istnieje bardzo wiele takich, które bez problemu mogą być wykonywane przez pary. Warto potraktować je jako świetny sposób na pogłębienie więzi oraz ciekawe spędzenie wspólnego czasu.

Jednym z pomysłów na rozgrzewkę jest wspomniany wcześniej taniec – np. cha-cha. W parze możemy skutecznie ćwiczyć mięśnie brzucha, pośladków, czworogłowe ud, grzbietu, a także z powodzeniem wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające na początku i na końcu treningu. Jeśli odpowiednio dobierzemy zestaw ćwiczeń, możemy wykonywać wspólnie w domu pełny trening bez konieczności wychodzenia do klubu!

Ćwiczenia, które można wykonywać w parze

Przykładów ćwiczeń, które można wykonywać w parze, jest bardzo wiele – wszystko zależy od rezultatów, które chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na wyrzeźbieniu mięśni brzucha, wystarczy wykonać wspólnie 2 rodzaje ćwiczeń. Pierwsze ćwiczenie wymaga położenia się na podłodze tak, aby głowy partnerów stykały się ze sobą.

Jedna z osób wkłada między stopy gumową piłkę i unosi wyprostowane nogi tak, aby podać piłkę partnerowi, który odbiera ją również za pomocą stóp. Drugie ćwiczenie wykonuje się w siadzie tak, by plecy stykały się ze sobą. Partnerzy powinni podawać sobie piłkę na przemian z każdego boku poprzez skręty tułowia. Każde z podanych ćwiczeń należy powtórzyć co najmniej kilka razy.

Taśma do ćwiczeń (fot. hurtowniasportowa.net)

Taśma do ćwiczeń (fot. hurtowniasportowa.net)

Jeśli chcemy wzmocnić mięśnie grzbietu, należy położyć się na plecach z głowami skierowanymi naprzeciwko siebie. Kolejnym krokiem jest podniesienie do siebie rąk, splecenie dłoni i przeniesienie na boki nóg ugiętych w kolanach – raz w jedną, raz w drugą stronę. Drugie ćwiczenie, które warto wykonywać wspólnie w celu wzmocnienia mięśni grzbietu, wymaga ustawienia się plecami do siebie.

Następnie należy podnieść ręce i mocno się chwycić splatając palce dłoni. Stopy powinny znajdować się w lekkim rozkroku. Jedna osoba powinna wykonać skłon, unosząc drugą na swoich plecach i utrzymać ją w tej pozycji ok. 10 sekund. Ćwiczenie powinno zostać wykonane naprzemiennie.

W przypadku ćwiczeń mięśni nóg i pośladków warto użyć piłki lekarskiej o wadze 3 kg, która pozwoli zsynchronizować ruch. Ćwiczenie zaczynamy od ustawienia się naprzeciwko siebie. Jedna osoba robi wykrok prawą nogą, druga lewą, następnie jednocześnie wykonuje się przysiad, aż do momentu, w którym kolano przedniej nogi utworzy kąt 90 stopni. Tylna noga powinna podtrzymywać pozycję.

Ukoronowaniem wspólnego treningu są ćwiczenia rozciągające. Wystarczy wykonać przysiady w parze – stając naprzeciwko siebie i pilnując wyprostowanej sylwetki. Należy chwycić się za ręce i równocześnie ugiąć nogi w kolanach. Bardzo dobrym pomysłem jest również wykonanie wspólnego masażu, który sprawi, że mięśnie będą odpowiednio rozluźnione i mniej podatne na kontuzje.

Karimata (fot. hurtowniasportowa.net)

Karimata (fot. hurtowniasportowa.net)

Do wspólnych treningów, oprócz piłki lekarskiej, świetnie nadaje się także taśma do ćwiczeń, guma do ćwiczeń, trener równowagi oraz skakanka. Gumy do ćwiczeń przydadzą się szczególnie w przypadku treningów na drążku czy ćwiczenia nóg. Dzięki bardzo dużemu asortymentowi przyrządów sportowych dostępnych na rynku możemy bez problemu znaleźć dla siebie skakankę pośród modeli oferowanych np. przez takie uznane marki jak Nike, Reebok czy Adidas.

Jeśli nie wiemy, jakie wybrać taśmy oporowe do ćwiczeń czy gumy do ćwiczeń albo jakie są najlepsze zestawy ćwiczeń z piłką lekarską, wtedy najlepiej poprosić o wsparcie trenera osobistego, który udzieli fachowej rady i pomoże nam właściwie dobrać sprzęt treningowy. Odpowiednie akcesoria i urządzenia do treningu znajdziemy w sklepie internetowym. Bogaty wybór z przeznaczeniem dla panów i pań.

Koniecznie przeczytaj:

  45 minutowy trening dla kobiet w ciąży
Oceń artykuł

Leave a Comment

Twój adre e-mail nie będzie widoczny. Pole wymagane oznaczone są gwiazdką (*)